Effects of suspended spring-mass system on the in-plane frequencies of frame structures.
Asılı kütle-yay sisteminin çerçeve yapıların düzlem içi doğal frekansları üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 659548
  2. Yazar: HIDIR ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, asılı kütle-yay sisteminin çok bölmeli çerçeve yapıların düzlem içi doğal frekanslarına, titreşim biçimlerine ve dinamik kararlılığına olan etkileri incelenmiştir. Çerçeveler, Euler-Bernoulli kiriş teorisi kullanılarak sonlu elemanlar yöntemiyle modellenmiştir. Asılı kütle-yay sistemlerinin sadece düşey doğrultuda hareket ettiği kabul edilmiştir. Sistemin sonlu elemanlar modeli oluşturulmuş ve çözümü için MATLAB programında kod yazılmıştır. Sonuçlar ANSYS programından elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Yapılan analizlerde elde edilen sonuçlar grafikler ve tablolar halinde verilmiştir. Kütle-yay sistemi sayısının, konumunun ve yay direngenliğinin çerçeve yapıların frekans değerleri, titreşim biçimleri ve dinamik kararlılığı üzerindeki etkileri tespit edilmiştir. Ayrıca asılı kütle-yay sisteminin doğal frekansının, çerçeve yapıların ilk doğal frekansından büyük ya da küçük olduğu durumlarda, çerçeve yapıların doğal frekansını farklı etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of the suspended mass-spring system on the in-plane natural frequencies, mode shapes and dynamic stability of multi-bay frame structures were investigated. The frame structures were modeled by the finite element method based on the Euler-Bernoulli beam theory. Suspended mass-spring systems are assumed to move only in the vertical direction. The finite element model of the system was created and code was created in the MATLAB program for its solution. The results are compared with the results obtained from ANSYS program. The results obtained in the analyses are given in graphs and tables. Effects of the number, position and spring stiffness of the mass-spring system on the frequency values, mode shapes and dynamic stability of frame structures were determined. In addition, when the natural frequency of the suspended mass-spring system is greater or smaller than the first natural frequency of the frame structures, it is reacted that it affects the natural frequency of the frame structures differently.