Sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerileri ile eleştirel düşünme becerileri arasındaki ilişki
The relationship between primary school teachers' 21st century teacher skills and critical thinking skills
  1. Tez No: 659553
  2. Yazar: VAHDET KARABEKMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR KULOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerilerini ile eleştirel düşünme becerileri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın örneklemini 2019/2020 eğitim ve öğretim yılında Adıyaman ilinde görev yapmakta olan 359 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada veri toplamak amacı ile Kişisel Bilgi Formu, sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğreten becerilerini kullanımını belirlemek için Orhan-Göksün (2016) tarafından geliştirilen“21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Kullanımı Ölçeği”ve eleştirel düşünme becerisini belirlemek için de Ağdacı (2018) tarafından geliştirilen“Eleştirel Düşünme Ölçeği”kullanılmıştır. 21. yüzyıl öğreten becerileri kullanımı ölçeği 27 maddeden oluşmaktadır. Aynı zamanda yönetsel, onamacı, esnek öğretme, teknopedagojik, üretimsel beceriler olmak üzere beş boyuttan oluşmaktadır. Eleştirel düşünme ölçeği 43 maddeden oluşmaktadır. Aynı zamanda karar verme, öz düzenleme, kendine güven, değerlendirme ve öz denetim olmak üzere beş boyuttan oluşmaktadır. 21. yüzyıl öğreten becerileri kullanımı ölçeğinin cronbach alfa değeri 0.979 dur. Eleştirel düşünme ölçeğinin cronbach alfa değeri ise 0.915'dir. Araştırmada elde edilen verilerin analizi SPSS (Statistical Package fort the Social Sciences) 22.0 paket programı ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde tanılayıcı analizler, Mann Whitney U testi (MWU), Kruskal Wallis testi (KWH) ve Spearman Brown Sıra Farklar Korelasyon analizleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between 21st century teacher skills and critical thinking skills of primary school teachers'. The sample of the study consists of 359 primary school teachers working in Adıyaman in the 2019/2020 academic year. Correlational survey model was used in the research. In order to collect data, Personal Information Form,“Use of 21st Century Teacher Skills Scale”developed by Orhan-Göksün (2016) to determine primary school teachers use of 21st century teacher skills; and to determine critical thinking skill,“Critical Thinking Scale”developed by Ağdacı (2018) was used. The Use of 21st Century Teacher Skills Scale consists of 27 items. İt also include five dimensions: administrative, affirmative, flexible teaching, technopedagogical, and productive skills. The critical thinking scale consists of 43 items. İt also include of five dimensions: decision making, self-regulation, self-confidence, evaluation and self-control. The cronbach alpha value of the Use of 21st Century Teacher Skills Scale is 0.979. The cronbach alpha value of the Critical Thinking Scale is 0.915. The data obtained from the study were analyzed through SPSS 22.0 (Statistical Package for the Social Sciences). Descriptive analyses, Mann Whitney U test (MWU), Kruskal Wallis test (KWH) and Pearson Correlation analyses were used for the analysis of the data.