Sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri kapsamında teknolojik pedagojik alan bilgisi düzeyleri ile etkili fen öğretimi düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between technological pedagogical content knowledge (tpack) levels of clasroom teachers and effective science teaching levels within the scope of 21st century skills
  1. Tez No: 1003377
  2. Yazar: ELİF ÖZELÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAT SERKAN SAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz eğitim anlayışında; problem çözme, eleştirel düşünme, iletişim, iş birliği, yaratıcılık ve liderlik gibi çağdaş becerilerin öğrenme sürecine dâhil edilmesi önemlidir. Bu becerilerin geliştirilmesi, teknolojinin öğretim süreciyle uyumlu bir biçimde kullanılmasını zorunlu hâle getirmiştir. Fen bilimlerinin temel bir yeterlik alanı kabul edildiği günümüzde, öğrencilerin fen öğrenimine yönelik ilgisini ve başarısını artırmaya yönelik araştırmalar ayrı bir önem taşımaktadır. Fen eğitimi, öğrencilerin çevrelerini daha iyi anlamlandırmalarına ve bilimsel düşünme becerilerini geliştirmelerine katkı sağlayan kilit bir alan olarak görülmektedir. Fen öğretiminde yüksek etkililik düzeyine ulaşmak, sınıf öğretmenlerinin sıklıkla güçlük yaşadığı bir konudur. Bu durum, öğretmenlerin sahip olduğu Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) düzeyinin fen öğretiminin niteliğiyle nasıl bir ilişki içinde olduğu sorusunu gündeme getirmektedir. Bu ilişkinin açıklığa kavuşması hem öğretmen yetiştirme süreçleri hem de fen eğitimi politikaları açısından önem taşımaktadır. TPAB düzeyinin fen öğretiminin niteliğini artırması durumunda, bu bilgi alanı yapılacak düzenlemelere yol gösterici olabilir. Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri bağlamında TPAB düzeyleri ile fen öğretiminde gösterdikleri etkililik arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada öğretmenlerin TPAB düzeyleri ile fen öğretimindeki etkililikleri istatistiksel olarak değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular doğrultusunda çeşitli öneriler geliştirilmiştir. Araştırmada, sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri kapsamında Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi düzeyleri ile Etkili Fen Öğretimi (EFOÖ) düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için ilişkisel tarama modeli tercih edilmiştir. Çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan 350 sınıf öğretmeni oluşturmuştur. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilmiş; yalnızca fen öğretimi gerçekleştiren ve teknolojiyi kullanma konusunda herhangi bir erişim sorunu bulunmayan öğretmenler araştırmaya dâhil edilmiştir. Elde edilen bulgular, öğretmenlerin TPAB düzeylerinin yüksek; Etkili Fen Öğretimi düzeylerinin ise orta-yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, mesleki deneyim, teknoloji deneyimi ve fen öğretimi deneyimi süresi değişkenlerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Korelasyon analizine göre, TPAB ile EFOÖ ölçeklerinin kendi içlerindeki boyutlar arasında güçlü ilişkiler bulunmakla birlikte, iki ölçek grubu arasındaki ilişkinin zayıf düzeyde kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Contemporary educational perspectives emphasize the integration of skills such as problem solving, critical thinking, communication, collaboration, creativity, and leadership into the learning process. Developing these competencies requires the effective and purposeful integration of technology into instruction. As science has become a core competency area, research aimed at increasing students' interest and achievement in science education has gained significance. Science education is considered a key field that enables students to make sense of the world around them and strengthens their scientific thinking skills. However, achieving high levels of instructional effectiveness in science remains a challenge frequently encountered by classroom teachers. This raises the question of how teachers' Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) levels relate to the quality of their science instruction. Clarifying this relationship is valuable for both teacher education and science education policies. If teachers' TPACK proficiency contributes to more effective science instruction, this knowledge base may guide future improvements. The present study was conducted to examine the relationship between classroom teachers' TPACK levels and their effectiveness in science teaching within the framework of 21st-century skills. Teachers' TPACK levels and their instructional effectiveness in science were analyzed statistically, and recommendations were derived from the findings. A relational survey model was employed to investigate the relationship between classroom teachers' Technological Pedagogical Content Knowledge and their Effective Science Teaching (EST) levels. The study group consisted of 350 classroom teachers working in various provinces of Türkiye during the 2024–2025 academic year. Participants were selected through purposive sampling, and only teachers who actively taught science and had no restrictions regarding technology access were included in the study. The findings indicate that the teachers' TPACK levels are high and their Effective Science Teaching competencies are at a moderate-to-high level. No significant differences were found in the variables of gender, age, education level, professional experience, technology experience, and length of science teaching experience. Correlation analysis revealed that while there were strong relationships between the dimensions within the TPACK and EFOÖ scales, the relationship between the two scale groups remained weak.