Are all negotiated peace agreements final? Reconstructing and maintaining peace in Rwanda and Burundi
Müzakere edilmiş tüm barış anlaşmaları nihai midir? Ruanda ve Burundi'de barışı yeniden tesis etmek ve sürdürmek
  1. Tez No: 659560
  2. Yazar: ÖNCEL SENÇERMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ UĞUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 270
Özet
Ülke içi çatışmalar İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden itibaren artışa geçmiştir. Özellikle iç savaşları da kapsayan ülke içi çatışmaların sayısı Soğuk Savaş'ın son bulmasının ardından artmaya başlamıştır. Bu tür çatışmalar, özellikle Afrika, Asya ve Orta Doğu'da yoğun bir şekilde görülmektedir. Bu çatışmaları çözmek ve barışı yeniden tesis etmek, çatışan tarafların ve müzakere edilmiş, kapsamlı bir barış anlaşması üzerinde fikir birliğine varmak için tarafların müzakere masasına oturmasını sağlayan üçüncü tarafların önemli gayretlerini gerektirmektedir. Bununla beraber, müzakere edilmiş kapsamlı bir barış anlaşması, başarılı bir müzakere süreci anlamına gelmez. Bu tezin ana amacı; müzakere sürecinin, ülke içi bir çatışmaya hızlı çözüm getiren tek seferlik bir pazarlık olmadığını ve uzun soluklu, yıllar sürebilecek beş aşamalı – müzakere öncesi müzakereler, hazırlık, resmi müzakere, uygulama ve müzakere sonrası müzakereler – bir süreç olduğunu ortaya koymaktır. Bu çalışma, şu iki soruya yanıt vermeyi hedeflemektedir: Müzakere edilmiş tüm barış anlaşmaları nihai anlaşmalar mıdır? Ülke içi çatışmalara ilişkin başarılı müzakere süreçlerini etkileyen etmenler nelerdir? Bu sorulara yanıt verirken çalışma, özellikle 1990'larda önemli bir gelişme kaydetmiş olan müzakere kuramının kuramsal perspektifinden istifade etmektedir. Bu çalışmada üç farklı araştırma yöntemi kullanılmıştır: vaka incelemesi, süreç analizi ve keskin-set Nitel Karşılaştırmalı Analiz (csQCA). Ruanda ve Burundi, vaka incelemesi ve süreç analizlerine tutulan iki ana vakayı teşkil etmektedir. Buna ilaveten, Sahra-Altı Afrika'dan Burundi, Ruanda, Liberya, Sudan, Fildişi Sahili, Sierra Leone, Mozambik, Gine Bissau gibi sekiz farklı ülke csQCA analizi için kullanılmaktadır. Notre Dame Üniversitesi Uluslararası Barış Çalışmaları Kroc Enstitüsü, Uppsala Üniversitesi Barış ve Çatışma Araştırmaları Bölümü (UCDP) ve Edinburgh Üniversitesi gibi saygın araştırma kuruluşlarınca üretilen Barış Anlaşmaları Matrisi (PAM), UCDP Barış Anlaşmaları Veri Seti 19.1. Versiyon ve Barış Anlaşmaları Veri tabanı (PA-X) gibi veri setleri analiz için kullanılmıştır. Müzakere süresi, çatışma tırmanması, siyasi ve askeri iktidar paylaşımı, kadın/cinsiyet meseleleri hakkında hükümlerin anlaşmalara ilave edilmesi, müzakere öncesi anlaşmalar ve komşu ülkelerin sürece dahil olması gibi altı farklı bağımsız değişkenlerle ana ve alt hipotezler kurulmuş ve bunlar ampirik yöntemlerle test edilmiştir. Bu çalışmanın en önemli sonucu, müzakere süresinin, başarılı bir müzakere süreci için gerekli ve yeterli bir koşul olmasıdır. Müzakere süreci ne kadar uzun olursa müzakere sürecinin başarısı o derece artar. Ana değişkenlerin yanı sıra bu çalışma, uluslararası topluluğun ve kuruluşların müzakere süreçlerine tanıklığının, bölge dışından bir arabulucunun, arabulucunun ününün, müzakere sürecine sivil toplumun katılımının önemli olduğunu ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Intra-state conflicts have been on the rise since the end of the Second World War. The number of intra-state conflicts, especially including civil wars has been increasing since the end of the Cold War. These conflicts have been very intense especially in Africa, Asia and the Middle East. Resolving these conflicts and settling the peace again need great efforts by the conflicting parties and third parties trying to help them to sit at a negotiation desk to agree on a negotiated, comprehensive agreement. However, a negotiated, comprehensive peace agreement does not necessarily mean a successful negotiation process. The main aim of this dissertation is to put forward that negotiation process is not a one-time deal bringing a fast solution for an intra-state conflict, yet it is a long process that could take years consisting of five main phases such as pre-negotiation, preparation, negotiation proper, implementation and post-negotiation. This study mainly aims to answer these two questions: Are all negotiated peace agreements are final? What are the factors influencing a successful negotiation process for intra-state conflicts? While answering these questions this study enjoys the theoretical perspective of negotiation theory that especially flourished in the 1990s. This study enjoys three different research methods for triangulation: case study, process tracing and crisp-set Qualitative Comparative Analysis (csQCA). Rwanda and Burundi are main cases subjected to case study and process tracing analyses. In addition, eight different countries like Burundi, Rwanda, Liberia, Sudan, Ivory Coast, Sierra Leone, Mozambique, Guinea Bissau from Sub-Saharan Africa are used as cases for csQCA analysis. The datasets produced by the esteemed research institutes like the Peace Accords Matrix prepared by the Kroc Institute for International Peace Studies of the University of Notre Dame, UCDP Peace Agreement Dataset Version 19.1 of the Department of Peace and Conflict Research of Uppsala University and Peace Agreements Database (PA-X) of the University of Edinburgh were used for analysis. Six main independent variables such as duration, conflict escalation, political and military power-sharing, inclusion of woman/gender related provisions, pre-negotiation agreements, and neighboring countries' involvement have been operationalized into main and sub-hypotheses and tested through empirical means in this study. The most significant outcome of this study is that duration is a necessary and sufficient condition for a successful negotiation process. The longer the process the more successful it is. Apart from main variables, this dissertation claims that witnessing of international community and institutions, mediator out of the region, the fame of the mediator, civil society's participation into the negotiation process are also important conditions for successful negotiation processes.