Effect of nano-silica on cement and geopolymer mixtures for grouting
Enjeksiyon için nano-silikanın çimento ve geopolimer karışımlarına etkisi
  1. Tez No: 659582
  2. Yazar: MEHMET EMİN YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA GÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Nano-silikanın çimento ve geopolimer bazlı groutlar üzerine etkisini araştırmak üzere deneysel çalışma yapılmıştır. Deneysel çalışmadaki grout karışımlarında, reolojik, taze ve dayanım özellikleri incelenmiştir. Reolojik özellik olarak, kesme gerilimi, viskosite, akma gerilimi ve plastik viskosite değerleri incelenmiştir. Taze ve dayanım özellikleri üzerine yapılan çalışmada w/b oranı sadece 1 olarak alınmıştır. Taze özelliklerde; mini-çökme, Marsh huni viskosite, stabilite ve priz süresi deneyleri kullanılmıştır ve son olarak dayanım özelliklerinde basınç dayanım testi yapılmıştır. Ayrıca, tez çalışmasında, deneysel program olarak w/b oranı 0.50, 0.75, 1.00, 1.25 ve 1.50 ve nano-silika oranı %0, %0.5, %1.00, %1.50, %2.00 ve %2.50 olarak belirlenmiştir. Çimento bazlı grout için çimento ve nano-silika kullanılırken geopolimer bazlı grout için ucucu kül ve nano-silika kullanılmıştır. Deney sonuçları incelendiğinde nano-silikanın çimento ve geopolimer grout karışımları üzerinde önemli bir etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Ayrıca, çimento bazlı grout kullanımı yerine alternatif olarak geopolimer bazlı grout kullanımı yapılabilir. Zemin iyileştime yöntemlerinden biri olan enjeksiyon için kullanılan grout malzemelerde nano-silika kullanımı etkili yönde fayda sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
An experimental study was conducted to investigate the effect of nano-silica on cement and geopolymer based grouts. The rheological, fresh, and hardened properties of the grout mixtures in the experimental study were examined. As rheological properties, shear stress, viscosity, yield stress, and plastic viscosity values were investigated. In the study on fresh and hardened properties, the w/b ratio was taken as only 1. Fresh properties; mini-slump, the Marsh funnel viscosity, bleeding, and setting time tests were used, and finally, the compressive strength test was performed on hardened properties. In addition, in the thesis study, the w/b ratio was determined as 0.50, 0.75, 1.00, 1.25 and 1.50 and the nano-silica ratio was 0%, 0.5%, 1.00%, 1.50%, 2.00% and 2.50% as the experimental program. Portland cement and nano-silica are used for cement-based grout, while fly ash and nano-silica are used for geopolymer-based grout. When the experimental results were examined, it was observed that nano-silica had a significant effect on grout mixtures. Moreover, geopolymer based grouts can be used as an alternative to cement-based grout. The use of nano-silica in grout materials used for grouting, which is one of the soil improvement methods, can provide effective benefits.