Çok projeli kaynak kısıtlı yazılım geliştirme projelerinin benzetimle gösterimi ve benzetim eniyilemesi
Simulation of multi-project resource constrained software development projects and simulation optimization
- Tez No: 659581
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ÇAKIR ERDENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüzde iş hayatı ve sosyal hayat başta olmak üzere neredeyse her alanda kullanılan yazılımların üretilmesi ve bireysel ya da toplu kullanıma uygun hale getirilmesi sürecinde, yazılım projelerinin yönetimi oldukça önemlidir. Müşteri memnuniyetinin ön planda olduğu bu dönemde, yazılım firmalarının kısıtlı kaynakları ile farklı boyuttaki ve zorluktaki projelerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek için doğru bir planlama yapmaları gerekmektedir. Planlama yaparken, çalışanların farklı yetenek ve tecrübeye sahip olması ve her projenin gerekliliklerinin farklı olması da dikkate alınması gereken unsurlardandır. Bu çalışmada, yazılım geliştirme projelerinin aşamaları analiz edilerek belirlenen performans ölçütlerini iyileştirecek yetenek tabanlı bir personel planlaması problemi dikkate alınmıştır. Çalışmanın amacı, doğru işgücü planlaması ile tamamlanan proje sayısı, projelerin tamamlama süresi, çalışan maliyeti ve toplam kârlılıkta iyileşme sağlamaktır. Bu çelişen amaçlarda en uygun planlamayı yapabilmek için Benzetim modellemesi tekniğinden faydalanılmıştır. Gerçek bir yazılım firmasından uyarlanmış veriler ile, her projede çalışabilecek personel yetenek ve tecrübe seviyesi kısıtları dikkate alınarak, mevcut durumun modellemesi yapılmış, darboğazlar tespit edilerek alternatif sistem önerilerinde bulunulmuştur. Ayrıca Benzetim Eniyilemesi metodu ile yazılım geliştirme projesinin farklı aşamalarında çalışacak en uygun personel sayısı tespit edilmiştir. Sonuçlar incelendiğinde, Benzetim eniyilemesinin, mevcut sistemi, ele alınan performans ölçütleri açısından iyileştirdiği gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Yazılım Proje Yönetimi, Benzetim, Simülasyon, Deney Tasarımı, Meta-Model, Simülasyon Optimizasyonu, Benzetim Eniyilemesi
Özet (Çeviri)
Today, the management of software projects is crucial in the process of producing software used in almost every field, especially in business life and social life, and making it suitable for individual or collective use. In this period where customer satisfaction is at the forefront, software companies have to make an accurate planning in order to meet the needs of projects of different sizes and difficulties with their limited resources. While planning, the fact that employees have different skills and experience and that the requirements of each project are different are also factors that should be taken into account. In this study, a skill-based personnel planning problem that will improve the performance criteria determined by analyzing the stages of software development projects is taken into account. The aim of the study is to improve the number of completed projects, completion time of projects, employee costs and total profitability with correct workforce planning. Simulation modeling technique has been used to make the most appropriate planning for these conflicting purposes. With data adapted from a real software company, the current situation was modeled, considering the limitations of personnel ability and experience level that can work in each project, bottlenecks were identified and alternative system recommendations were made. In addition, the most suitable number of personnel to work at different stages of the software development project was determined with the simulation optimization method. When the results were examined, it was observed that simulation optimization improved the existing system in terms of the performance criteria considered. KEY WORDS: Software Project Management, Simulation, Experimental Design, MetaModel, Simulation Optimization