Investigation of the effect of colour masterbatch addition on the physical, mechanical and thermal properties of recycled polyethylene terepthalate fibers
Renkli boya masterbatchi eklentisinin geri dönüşüm polietilen tereftalat elyafının fiziksel, mekaniksel ve termal özelliklerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 659590
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DAŞDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Polietilen tereftalat (PET), geri dönüştürülebilir bir termoplastik polimerdir. PET'in birçok kere geri dönüştürülmesiyle, yapısı bozulmuş PET (d-PET) atıkları açığa çıkar. Bu atıkları kullanmak ve yeni faydalı formlarını keşfetmek için, d-PET atıklarından elde edilebilecek yeni yan ürünlerin oluşumu incelenmiştir. Bunun için öncelikle d-PET'in termal, moleküler, yapısal ve kimyasal analizleri başlangıçta virjin PET, geri dönüştürülmüş PET (r-PET) flake ve r-PET granüllerinin özellikleri ile karşılaştırılmıştır. d-PET atığından yeni, faydalı karbonize malzemeler ve kimyasallar elde etmek için karbonizasyon pprosesi gerçekleştirilmiş ve optimum proses parametreleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, d-PET atığının karbonizasyonundan %20'nin üzerinde karbonlaşmış malzeme ve %17'nin üzerinde kimyasal elde edilmiştir. Farklı öğütme hızları ve süresiyle karbonize malzemenin partikül boyutları nanometre ölçeğine indirgenmiş ve geri dönüştürülmüş karbon tozları (r-CP'ler) elde edilmiştir. Tamamen geri dönüştürülmüş renkli masterbatch (frc-MB) kompozitler, bu r-CP'lerin farklı oranlarda eklenmesiyle oluşturulmuştur. Son olarak, farklı miktarlarda frc-MB kullanılarak tamamen geri dönüştürülmüş ve renkli PET (frc-PET) elyaf ve filamentler oluşturulmuştur. frc-PET elyafının fiziksel, mekanik ve morfolojik özellikleri araştırılmıştır. Sonuçta, d-PET atıklarından tamamen geri dönüştürülmüş frc-MB ve frc-PET elyafı başarıyla geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polyethylene terephthalate (PET) is a recyclable thermoplastic polymer. However, after several recycling processes of PET, degraded PET (d-PET) waste is formed. In order to utilize this d-PET waste and discover new useful form for it, the formation of by-products from d-PET waste was studied. In this regard, thermal, molecular, structural and chemical analyzes of d-PET were initially compared with virgin fiber grade PET, recycled PET (r-PET) flake, and r-PET granules. In order to obtain new useful carbonized materials and chemicals from d-PET, carbonization was carried out and optimum processing parameters were determined. As a result, the carbonization material yield of over 20% and the chemical yield of over 17% were achieved from the carbonization of d-PET. With using different milling speeds and time particle sizes of the carbonized material were reduced to nanometer scale and recycled carbon powders (r-CPs) were obtained. Fully recycled colour masterbatch (frc-MB) composites were also formed by using this r-CPs in different ratios. Lastly, fully recycled and coloured PET (frc-PET) filaments and fibers were formed with using varying amounts of frc-MB. Physical, mechanical and morphological properties of frc-PET fibers were investigated. Fully recycled products of frc-MB and frc-PET fibers were successfully developed from the d-PET waste.