Fiyat çakılmalarının tahakkuk verileri ile tahmin edilmesi: Borsa İstanbul örneği
Using accrual data to predict price crashes:evidence from Borsa İstanbul
  1. Tez No: 659591
  2. Yazar: İLKER GÜLENÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN BAYAZITLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
2008 küresel finansal krizi ile birlikte akademisyenler ve uygulamacılar açısından hisse senedi getiri dağılım kuyruklarını ve davranışlarını anlamak önemli ilgi alanı olmuştur. Küresel krizler piyasalarda önemli çakılmaları başlatan öncüler olsa da yatırımcılar açısından esas endişe kaynağını işletmeye özgü fiyat çakılmaları ve bunların yaratacağı şok etkileri oluşturmaktadır. Gelişmekte olan muhasebe ve finans literatürü fiyat çakılmalarını tahmin edebilmek amacıyla işletmeye özgü aşırı negatif olayların incelenmesi gerektiğini söylemektedir. Bu çalışma, hisse senedi getiri dağılımlarında muhasebe verilerinin rolünü incelemeyi hedeflemektedir. Bu amaca ulaşmak için tahakkukların fiyat çakılmalarını tahmin etme yeteneklerinin keşfedilmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda Borsa İstanbul'da kısıtlar çerçevesindeki en kapsamlı zaman aralığına ulaşılarak 2007-2018 yılları arasındaki fiyat çakılmalarını tahmin edebilmek için toplam on dört yıllık veri seti (2005-2018) işlenmiştir. İmalat sektöründe faaliyet gösteren 127 işletmeye ait 1.524 firma-yılı gözlem sayısına ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular tahakkukların fiyat çakılmalarını tahmin etme yeteneklerinin bulunduğunu Borsa İstanbul'da ampirik olarak kanıtlamıştır. İşletme yöneticilerinin kötü haberleri kamuoyundan gizlemek için abartılı tahakkuk rakamları kullandıklarını ve birikmiş kötü haberlerin, yöneticilerin belirlediği bariyer noktasını aşması durumunda piyasaların tepkinin şiddetini artırarak fiyatlarda çakılmalara neden olacağı iddiasını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
With the financial crisis of 2008, it was of great interest to understand the returns and tails and behavior of stocks by both practitioners and academicians. Although the global crises are the pioneers that have triggered significant crashes in the markets, the main concern for investors is the risks of firm-level price crashes and the shock effects, they will create. Burgeoning accounting and finance literature states that firm-level extreme negative events need to be investigated in order to estimate price crashes. This study aims to examine the role of accounting data in stock returns distribution. To achieve this goal, it is planned to explore the ability of accruals to price crashes. In this context, the most comprehensive time period in Borsa İstanbul (BIST) was reached and a total of fourteen-year data set (2005-2018) was processed in order to estimate the price crashes between 2007-2018. 1.524 firm-year observations belonging to 127 firms operating in manufacturing sector were reached. As a result, accruals have been empirically proven in Borsa Istanbul where they have the ability to predict price crashes. The findings support the claim that firm managers use exaggerated accrual figures to hide the bad news from the public, and that if accumulated bad news crosses the tipping point determined by the managers, the reaction of the markets will increase and cause price crashes.