Bariatrik cerrahi obezite hastalarında yeme bağımlılığının aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğü ile ilişkisi
The relationship of food addiction with alexithymia and emotion regulation difficulty in bariatric surgery obesity patients
- Tez No: 659613
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Yeme bağımlılığı, işlenmiş, lezzetli ve yüksek enerjili besinlerin tüketiminde kişilerin kendilerini kontrol edememesi ile karakterize bir bağımlılık türüdür. Özellikle obezitesi olan kişilerde yemenin bir tür bağımlılığa dönüşebildiği ileri sürülmektedir. Bu kişilerde gözlenen bazı davranışların madde bağımlılığında gözlenen aşırı istek, yoksunluk, tolerans gibi belirtilerle benzerlik gösterdiği ifade edilmektedir. Aleksitimi, kişilerin duygularını tanıma, ayırt etme ve ifade etme güçlüğüdür. Duygu düzenleme güçlüğü, olumsuz duyguları kontrol etme, bu duygularla baş etme ve olumsuz duyguları düzenleyip değiştirmede bozulmaların yaşanması durumudur. Bu çalışmamızda, bariatrik cerrahi adayı olan obezite hastalarında yeme bağımlılığının saptanması ve yeme bağımlılığı ile aleksitimi ve duygu düzenleme güçlüğünün ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya bariatrik cerrahi psikiyatri onayı amacıyla psikiyatri polikliniğine başvuran 60 morbid obezite hastası dahil edilmiştir. Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu, Yale Yeme Bağımlılığı Ölçeği (YFAS), Toronto Aleksitimi Ölçeği (TAS-20) ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği- Kısa Form (DDGÖ-16) özbildirim ölçekleri katılımcılar tarafından doldurulmuştur. Bulgular: YFAS ile yeme bağımlılığı oranı %53,3 (n=32) bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Food addiction is a type of addiction characterized by the inability of individuals to control themselves in the consumption of processed, tasty and high-calorie foods. It has been suggested that eating can turn into a kind of addiction, especially in people with obesity. It is stated that some of the behaviors observed in these individuals are similar to symptoms such as excessive desire, withdrawal, and tolerance observed in drug addiction. Alexithymia is the difficultyin identifying, discerning and expressing people's emotions. Difficulty in emotion regulation is the experience of impairments in controlling and coping with negative emotions, and in regulating negative emotions. In this study, it was aimed to determine food addiction in obesity patients who are candidates for bariatric surgery and to analyse the patients with food addictions relationships between alexithymia and emotional regulation difficulties. Methods: Sixty patients with morbid obesity who applied to the psychiatry outpatient clinic for bariatric surgery to get approval were included in the study. Sociodemographic and Clinical Data Form, Yale Food Addiction Scale (YFAS), Toronto Alexithymia Scale (TAS-20) and Difficulties in Emotion Regulation Scale- Brief Form (DERS-16) self-report scales were filled out by the participants. Results: With YFAS, the rate of food addiction was 53.3% (n = 32).