COVID-19 polikliniğine başvuran 65 yaş üstü hastaların demografik ve klinik özellikleri
Demographic and clinical characteristics of patients over 65 years who applied to COVID-19 polyclinic
  1. Tez No: 659614
  2. Yazar: SERKAN BAŞARANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN ERSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: COVID-19, 21. yüzyılın ilk çeyreğine damgasına vuran bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Bu çalışma COVID-19'un 65 yaş üzerinde daha kötü seyre sahip olduğu hipotezine dayanarak prognostik farklılıkları ve bunu etkileyen faktörleri araştırmayı amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışmaya İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Kliniğince yürütülen COVID-19 Polikliniklerine başvuran 65 yaş üstü hastalardan servise yatışı yapılmış 210 hasta dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, laboratuvar ve görüntüleme sonuçlarına ait veriler arşivden alınmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 71,6 ve 99'u (%47,1) erkek, 111'i (%52,9) kadındır. Ölen hastalarda sağ kalan hastalara göre CRP, AST ve fibrinojen değerleri daha yüksek bulunmuştur. Yoğun bakım ihtiyacı olan hastalarda yoğun bakım ihtiyacı olmayan hastalara göre CRP, AST, kreatinin, troponin ve fibrinojen değerleri daha yüksek bulunmuştur. Sağkalım ve yoğun bakım ihtiyacına göre PCR sonucu karşılaştırması için yapılan analize göre gruplar arasında sağkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken yoğun bakımda yatış açısından fark tespit edilmiştir. Bilgisayarlı tomografide buzlu cam tutulumun sağkalım ve yoğun bakım ihtiyacına göre karşılaştırması için yapılan analize göre gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Ölen hastaların %87,5'inde, yoğun bakım ihtiyacı olan hastaların %78,6'sında prokalsitonin yüksek bulundu. PCR pozitifliği, bilgisayarlı tomografisinde buzlu cam tutulumu olmayanlarda %70,6, hafif tutulum olanlarda %47,8, orta tutulum olanlarda %62,5 ve şiddetli tutulum olanlarda %82,4 olarak tespit edilmiştir. Prokalsitonin yüksekliği, yoğun bakım ihtiyacı olanlarda %78,6, ölen hastalarda %87,5, bilgisayarlı tomografisinde buzlu cam görünümü orta-şiddetli olanlarda %50 olarak tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmamızda COVID-19 hastalarında prognoza etki eden bazı parametreleri ortaya koyduk. Risk faktörlerinin net olarak belirlenebilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: COVID-19 has become a health problem that left its mark on the first quarter of the 21st century. This study aims to investigate the prognostic differences and the factors affecting it, based on the hypothesis that COVID-19 has a worse prognosis over the age of 65. Method:The study included 210 patients who were hospitalized in the service over 65 years of age who applied to the COVID-19 Polyclinics contucted by the Family Medicine Clinic of Istanbul Ümraniye Training and Research Hospital. Data regarding demographic characteristics, laboratory and imaging results of the patients were taken from the archive. Results: The average age of the patients is 71.6 and 99 (47.1%) were male and 111 (52.9%) were female. CRP, AST and fibrinogen values were found to be higher in patients who died than those who survived. CRP, AST, creatinine, troponin and fibrinogen values were found to be higher in patients who need intensive care compared to patients who do not need intensive care. According to the analysis performed for the comparasion of PCR result according to the survival and intensive care need, there was no statistically significant difference between the groups in terms of survival, while a difference was found in terms of hospitalization in the intensive care unit. According to the analysis performed fort he comparasion of ground-glass involvement in computed tomography according to survival and intensive care needs, a statistically significant difference was found between the groups. Procalcitonin was found to be high in 87.5% of the patients who died and 78.6% of the patients in need of intensive care. PCR positivity was detected as 70.6% in patients without ground-glass involvement, 47.8% in patients with mild involvement, 62.5% in patients with moderate involvement and 82.4% in patients with severe involvement on computed tomography. Procalcitonin elevation was found to be 78.6% in patients in need of intensive care, 87.5% in patients who died, and 50% in patients with moderate to severe ground-glass appearance on computed tomography. Conclusion: In our study, we revealed some parameters that affect the prognosis in COVID-19 patients. More studies are needed to determine the risk factors clearly.