The effect of food addictions on attitudes towards changing post-surgical dietary habits of patients applying to a private metabolic surgery clinic in İstanbul
İstanbul'da özel bir metabolik cerrahi kliniğine başvuran hastaların yeme bağımlılıklarının, cerrahi sonrası beslenme alışkanlıklarını değiştirmeye yönelik tutumlarına olan etkisi
  1. Tez No: 903608
  2. Yazar: İLAYDA TERLEMEZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE DUMLU BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Genel Cerrahi, Psikoloji, Nutrition and Dietetics, General Surgery, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Yeme bağımlılığının, hastaların ameliyat sonrası beslenme değişikliklerine yönelik tutumlarını etkilemedeki kritik rolüne rağmen, bu konudaki araştırmalar sınırlı kalmaktadır. Yeme bağımlılığı ile beslenme tutumları arasındaki ilişkiyi anlamak, Metabolik Bariatrik Cerrahi sonrasında gerekli ayarlamaları yapmak ve uzun vadeli başarı elde etmek için gereklidir. Bu çalışmanın amacı, cerrahiye hazırlanan obezite hastaları arasında besin bağımlılığı prevalansını araştırmak ve yeme bağımlılığının ameliyat sonrası beslenmeye yönelik tutumlarıyla nasıl ilişkili olduğunu incelemektir. Veriler, İstanbul'da özel bir hastanenin metabolik cerrahi bölümüne başvuran 177 obezite hastasından (75 kadın ve 102 erkek) toplanmıştır. Yeme bağımlılığı tanısı için Yale Yeme Bağımlılığı Anketi ve hastaların ameliyat sonrası beslenme değişikliklerine yönelik tutumlarını değerlendirmek için Beslenme ve Davranışsal Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Bariatrik cerrahi öncesi hastalar arasında yeme bağımlılığı prevalansı %40,1 olup, yeme bağımlılığı tanısı konan kadınların oranı (%49,3) erkeklere (%33,3) kıyasla anlamlı derecede yüksektir. Toplam tutum ölçeği puanı 64,2 ± 10,7 idi ve cinsiyetler arasında anlamlı farklılık göstermiyordu; ancak kadınlar“operasyon-diyet-egzersiz ilişkisi”alt faktöründe daha yüksek puan aldı (53,1 ± 20,7'ye karşılık erkeklerde 45,9 ± 19,3). Besin bağımlılığı,“ameliyat sonrası önerilere kısa vadeli uyum”ve“ameliyat-diyet-egzersiz ilişkisi”alt faktörlerinde daha düşük puanlarla ilişkiliydi ve bu da beslenme ve davranış değişikliklerine karşı daha fazla direnç olduğunu gösteriyordu. Besin bağımlılığı mevcut beden kütle indeksi ile ilişkili değildi. Bu çalışma, metabolik cerrahi adayları arasında besin bağımlılığının, önemli bir yaygınlığı olduğunu vurgulamakta ve hastaların ameliyat sonrası gerekli beslenme ve davranış değişikliklerini benimsemeye hazır olmalarını olumsuz etkilediğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite the critical role of Food Addiction (FA) in influencing patients' attitudes toward postoperative nutritional changes, research on this topic remains limited. Understanding the relationship between FA and nutritional attitudes is essential for making necessary adjustments and achieving long-term success after Metabolic Bariatric Surgery (MBS). This study aims to explore the prevalence of FA among patients with obesity preparing for MBS and examine how FA is associated with their attitudes toward postoperative nutrition. Data were collected from 177 MBS candidates with obesity (75 women and 102 men) who applied to the Metabolic Surgery Department at a Private Hospital in Istanbul. The Yale Food Addiction Scale (YFAS) was used to diagnose FA, and the Nutritional and Behavioral Attitude Scale (NBAS) was employed to assess patients' attitudes toward postoperative nutritional changes. The prevalence of FA among pre-bariatric surgery patients was 40.1%, with a significantly higher proportion of women (49.3%) diagnosed with FA compared to men (33.3%). The total NBAS score was 64.2 ± 10.7 and did not differ significantly between sexes; however, women scored higher on the“Operation-diet-exercise relationship”sub-factor (53.1 ± 20.7 vs. 45.9 ± 19.3 in men). FA was associated with lower scores in“short-term compliance with postoperative recommendations”and“operation-diet-exercise relationship,”indicating greater resistance to nutritional and behavioral changes. FA was not related to current BMI. This study highlights a substantial prevalence of FA among MBS candidates and demonstrates that FA negatively impacts patients' readiness to adopt necessary nutritional and behavioral changes post-surgery.