Akut omurilik hasarı oluşturulmuş sıçanlarda, rekombinant insan eritropoietininin metilprednizalon ile karşılaştırmalı ve birlikte kullanımının; Malonildialdehit, süperoksitdismutaz ve katalaz üzerine etkilerinin araştırılması
In rats wi̇th acute spi̇nal cord i̇njury, the comparati̇ve and combi̇ned use of recombi̇nant human erythropoi̇eti̇n wi̇th methylpredni̇salone; Investi̇gati̇on of the effects on maloni̇ldi̇aldehyde, superoxi̇dedi̇smutase and catalase
  1. Tez No: 659641
  2. Yazar: OSMAN ERSEGUN BATÇIK
  3. Danışmanlar: UZMAN MUSTAFA ALİ AKÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Eritropoietinin etki mekanizmaları ve klinik sonuçları araştırmacılar tarafından farklı deney modellerinde çalışılmıştır. Çalışmamızda eritropoietinin tek başına ve metilprednizalon ile birlikte kullanımının malonildialdehit,süperoksitdismutaz ve katalaz üzerine olan etkilerini biyokimyasal olarak karşılaştırmayı amaçladık. Çalışmamızda ortalama ağırlıkları 280-300gr olan 40 adet erişkin Wistar Albino sıçanı kullanılacaktır.40 adet sıçan rastgele 5 gruba ayrılacaktır.Sıçanlara 60mg/kg ketamin hidroklorid (periton içi) ve 10mg/kg xylazine (periton içi) ile anestezi uygulandıktan sonra gruplar; 1.GRUP: Sırt 8-10. Omurga kemikleri arası omurga kemiği arka kısmı kaldırılarak normal kontrol omurilik dokusu alınacak. 2.GRUP: Sırt 8-10. omurga kemikleri arası omurga kemiği arka kısmı kaldırılacak ve 0,7 N basıncındaki Yaşargil anevrizma klibi ile 60 saniye dura dışı travma oluşturulacak. 3.GRUP: Sırt 8-10 omurga kemikleri arası omurga kemiği arka kısmı kaldırılacak ve 0,7N basıncındaki Yaşargil anevrizma klibi ile 60 saniye dura dışı travma oluşturulacak. Erken ameliyat sonrası 30mg/kg hızlı (15dk içerisinde) sonrasında 45 dk beklenip sürekli olarak 5,4mg/kg 4 eşit dozda 23 saat içerisinde periton içi olarak metilprednizalon verilecek. 4.GRUP: Sırt 8-10 omurga kemikleri arası omurga kemiği arka kısmı kaldırılacak ve 0,7N basıncındaki Yaşargil anevrizma klibi ile 60 saniye dura dışı travma oluşturulacak. Erken ameliyat sonrası 1000İU/kg periton içi Eritropoetin uygulanacak. 5.GRUP: Sırt 8-10 omuga kemikleri arası omurga kemiği arka kısmı kaldırılacak ve 0,7N basıncındaki Yaşargil anevrizma klibi ile 60 saniye dura dışı travma oluşturulacak. Erken ameliyat sonrası 30mg/kg hızlı (15dk içersinde) sonrasında 45 dk beklenip sürekli olarak 5,4mg/kg 4 eşit dozda 23 saat içersinde periton içi olarak metilprednizalon ve erken ameliyat sonrası 1000İU/kg periton içi Eritropoetin beraber verilecek. Ameliyat sonrası 24. saat sıçanlar 60mg/kg ketamin hidroklorid (periton içi.) ve 10mg/kg Xylazine (periton içi.) ile anestezi uygulandıktan sonra 100mg/kg sodyum-pentotal perfüzyonu ile öldürülerek omurilik örnekleri alınacaktır.Alınan bu örneklerde Malonildialdehit, Süperoksitdismütaz, Katalaz düzeyleri ölçülecektir. Daha sonra elde edilen parametrik değerler istatistiki testlerle güvenilirliği p değeri 0,05 den küçük veya eşit olacak şekilde değerlendirilecektir (Mann-Whitney U)
Özet (Çeviri)
The mechanisms of action and clinical outcomes of erythropoietin have been studied by researchers in different experimental models. In our study, we aimed to compare the effects of erythropoietin alone and in combination with methylprednisalone on malonildialdehyde, superoxidedismutase and catalase biochemically. In our study, 40 adult Wistar Albino rats with an average weight of 280-300 g will be used. 40 rats will be randomly divided into 5 groups. After the rats were anesthetized with 60mg / kg ketamine hydrochloride (intraperitoneal) and 10mg / kg xylazine (intraperitoneal); 1st GROUP: The back of the spinal bone between the 8th and 10th vertebral bones will be removed and the normal control spinal tissue will be removed. 2nd GROUP: The back of the vertebral bone between the 8th and 10th vertebral bones of the back will be removed, and a trauma will be created for 60 seconds with the Yaşargil aneurysm clip at 0.7 N pressure. 3rd GROUP: The back of the vertebral bone between the 8th and 10th vertebral bones of the back will be removed and a trauma will be created for 60 seconds with the Yaşargil aneurysm clip at 0.7 N pressure. In the early postoperative period, 30 mg / kg rapid (within 15 minutes), 45 minutes later, and continuously 5.4 mg / kg 4 equal doses of methylprednisalone within 23 hours will be given intraperitoneally. 4th GROUP: The back of the vertebral bone between the 8th and 10th vertebral bones of the back will be removed and a trauma will be created for 60 seconds with the Yaşargil aneurysm clip at 0.7 N pressure. In the early postoperative period, 1000 IU / kg intraperitoneal Erythropoietin will be administered. 5th GROUP: The back of the vertebral bone between the 8th and 10th vertebral bones of the back will be removed and a trauma will be created for 60 seconds with the Yaşargil aneurysm clip at 0.7 N pressure. In the early postoperative period, 30mg / kg rapid (within 15 minutes), 45 minutes after waiting, and continuously 5.4mg / kg 4 equal doses within 23 hours, intraperitoneal methylprednisalone and 1000IU / kg intraperitoneal Erythropoietin will be given together. Spinal cord samples of rats killed by applying 100mg / kg sodium-pentotal perfusion after anesthesia with 60mg / kg ketamine hydrochloride (intraperitoneally) and 10mg / kg Xylazine (intraperitoneally) 24 hours after surgery. In these samples, Malondialdehyde, Superoxide dismutase, Catalase levels will be measured. Later, parametric values will be evaluated with statistical tests and their reliability will be evaluated as p value less than or equal to 0.05 (with Mann-Whitney U Test).