Akut omurilik hasarı oluşturulmuş sıçanlarda alfa lipoik asit'in kaspaz-3 aktivitesi üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of alpha lipoic acid on caspase-3 activity in rats with acute spiral damage
  1. Tez No: 781918
  2. Yazar: TAMER TUNÇKALE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KOTİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda , Yaşargil anevrizma klibi yöntemi ile akut omurilik travması oluşturulmuş sıçanlardaki alfa lipoik asit'in doza bağımlı etkisi, kaspaz-3 aktivitesi ve nörolojik muayene temel alınarak incelendi. Çalışma, her biri ortalama 317,59 gr olan, erişkin, erkek wistar albino cinsi 32 sıçanda yapıldı. Her biri 8 sıçandan oluşan Grup I (kontrol grubu), Grup II (travma grubu), Grup III (düşük doz α-LA verilen grup) ve Grup IV (yüksek doz α-LA verilen grup) olmak üzere toplam 4 gruba ayrıldı. Omurilik travması sonrası Grup III'e erken post-op 25mg/kg ve 24 saat sonra 25mg/kg i.p. alfa-lipoik asid (2 doz-50 mg/kg toplam) uygulandı. ; Grup IV'e erken post-op 100 mg/kg i.p., post-op 3.gün 50 mg/kg i.p. ve post-op 5. gün 25mg/kg i.p. α-LA (3 doz-175 mg/kg) uygulandı. Gruplar arasındaki, kaspaz-3 aktivitesi biyokimyasal olarak; fonksiyonel iyileşme ise Basso ve arkadaşlarının tarif ettiği lokomotor derecelendirme skalası kullanılarak değerlendirildi. Elde edilen değerler istatistiksel olarak incelendiğinde, yüksek doz α-LA uygulamasının kaspaz-3 aktivitesini düşürerek daha kısa sürede daha fazla fonksiyonel iyileşme sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In our study, the dose-dependent effect of alpha lipoic acid in rats with acute spinal cord trauma with the Yaşargil aneurysm clip method was investigated based on caspase-3 activity and neurological examination. The study was performed on 32 adult male Wistar albino rats, each weighing an average of 317.59 g. They were divided into 4 groups, each consisting of 8 rats, Group I (control group), Group II (trauma group), Group III (group given low dose α-LA), and Group IV (group given high dose α-LA). Early post-op 25mg/kg and 24 hours later 25mg/kg i.p. to Group III after spinal cord trauma. alpha-lipoic acid (2 doses-50 mg/kg total) was administered. ; Group IV was given early post-op 100 mg/kg i.p., post-op 3rd day 50 mg/kg i.p. and post-op 5th day 25mg/kg i.p. α-LA (3 doses-175 mg/kg) was administered. Among the groups, caspase-3 activity was biochemically; functional recovery was evaluated using the locomotor rating scale described by Basso et al. When the obtained values ​​were analyzed statistically, it was observed that high-dose α-LA administration reduced caspase-3 activity and provided more functional recovery in a shorter time.