Kayseri ili chrysomelıdae (Coleoptera) familyası türlerinin belirlenmesi ve taksonomik olarak değerlendirilmesi
Determination and taxonomically evaluation of species of chrysomelidae (Coleoptera) family from Kayseri province
- Tez No: 659675
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZDİKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 506
Özet
Bu çalışma 2015-2019 yıllarında Kayseri İlinin çeşitli bölgelerinden toplanmış Chrysomelidae familyasına ait (Donacinae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Eumolpinae, Chrysomelinae, Galerucinae, Alticinae, Hispinae, Cassidinae alt familyalarından) toplam 6735 örneğe dayanmaktadır. Çalışmada örneklerin faunistik, sistematik ve zoocoğrafik özellikleri incelenmiştir. Bu çalışma öncesinde Kayseri İli Chrysomelidae faunası 8 alt familya ve 92 tür grubu ile temsil edilmekteydi. Yapılan teşhis işlemleri sonucunda 10 alt familya ve 187 tür tespit edilmiştir. Bunlar arasında 137 takson Kayseri İli Chrysomelidae faunası için yeni kayıttır. Toplam 27 takson İç Anadolu Bölgesi için ilk defa kayıt edilmektedir. Türkiye için Kayseri'den 2. kayıt olarak verilen 11 takson tespit edilmiştir. Bu çalışmanın Türkiye ve Kayseri faunasına önemli bir katkısı olarak Chrysomelidae familyasına kazandırılan Chrysomelinae alt familyasından 'Hydrothassa anatolica Coral-Şahin ve Özdikmen, 2019', Cassidinae alt familyasından Cassida alidagiense Özdikmen, Coral-Şahin, Bal, 2020 isimli iki yeni tür ve Chrysolina sanguiocincta pinarbasiense Özdikmen, Coral-Şahin, Bal, 2020 isimli bir yeni alt tür bu çalışma ile tanımlanmıştır. Ayrıca, Türkiye için 5 tür yeni kayıt niteliğindedir (Apthona pallida (Bach, 1856), Longitarsus brunneus Duftschmid, 1825, Longitarsus nebulosus Allard, 1867, Longitarsus symphyti Heikertinger, 1912 ve Psylliodes pallidipennis Rosenhauer, 1856). Sonuç olarak bu çalışma ile Kayseri İli Chrysomelidae faunası bilinen 92 tür grubu taksondan 229 tür grubu taksona çıkarılmıştır. Böylelikle Kayseri İli Chrysomelidae tür sayısı 250 % oranında arttırılmıştır. Buna göre Kayseri İli Chrysomelidae faunası Türkiye faunasının 20 %'sini temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study is based on a total of 6735 samples that belong to the Chrysomelidae family (Donacinae, Criocerinae, Clytrinae, Cryptocephalinae, Eumolpinae, Chrysomelinae, Galerucinae, Alticinae, Hispinae, Cassidinae subfamilies) collected from various regions of Kayseri province in between 2015-2019. In the study, the faunistic, systematic and zoogeographical features of the samples were examined. Prior to this study, Chrysomelidae fauna of Kayseri province was represented with 8 subfamilies and 92 species group taxa. As a result of this study, 10 subfamilies and 187 species were identified. Among them, 137 taxa are new records for the Chrysomelidae fauna of Kayseri province. A total of 27 taxa are reported for the first time in Central Anatolia Region. 11 taxa were reported as second record for the Chrysomelidae fauna of Turkey from Kayseri province. As an important contribution of this study to the fauna of Turkey and Kayseri province, two new species named as 'Hydrothassa anatolica Coral-Şahin and Özdikmen, 2019' in Chrysomelinae subfamily, Cassida alidagiense Özdikmen, Coral-Şahin, Bal, 2020 in Cassidinae subfamily and a new subspecies named as Chrysolina sanguiocincta pinarbasiense Özdikmen, Coral-Şahin, Bal, 2020 were described and included into Chrysomelidae family in this study. Moreover, 5 species are regarded as new records for Chrysomelidae fauna of Turkey (Apthona pallida (Bach, 1856), Longitarsus brunneus Duftschmid, 1825, Longitarsus nebulosus Allard, 1867, Longitarsus symphyti Heikertinger, 1912 ve Psylliodes pallidipennis Rosenhauer, 1856). As a result, through this study, 92 species of taxa known from Kayseri Province as Chrysomelidae fauna were increased to 229 species taxa. Thus, the number of Chrysomelidae species in Kayseri Province was increased by 250 %. Accordingly, Chrysomelidae fauna of Kayseri province represents 20 % of Turkey's fauna.