Bazı makrosiklik ligantların katyonik komplekslerinin incelenmesi
- Tez No: 17332
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. A. DİNÇER BEDÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Bu çalışmada 2, 3, 5, 6-Bis [5'(5') - nitrobenzo] - 8, 18 - diketo - 18Cr5'in Ka04> Ba(C104)2. 3H20 ve NaC104. H20 üe, 2, 3, 5, 6-Bis [5'(5') - nitrobenzo] - 8, 15 - diketo - 15Cr4'ün Ba(C104)2. 3H20, Ka04, KSCN, Sr(C104)2. 4H20 ve NaC104. H20 üe, 2, 3, 5, 6-Bis [5'(5') - 1 - butübenzo] - 8, 15 - diketo - !5Cr4'ün NaC104. H20, KC104, Pb(SCN)2 ve Ba(C104)2. 3H20 ile katı kristal kompleksleri elde edildi ve bunların bazı özellikleri öncelendl Bu çalışmada sentezlenen ligantların yapılan İR, 'H.NMR spektrospokisi ve elementel analiz metodları ve, komplekslerin yapılan alev fotometresi ve İR spektroskopisi ile tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the some properties of the solid crystal complexes which were obtained from the reactions of 2, 3, 5, 6-Bis [5'(5') - nitrobenzol - 8, 18 - diketo - 18Cr5 with KC104, Ba(C104)2. 3H20 and NaC104. H20, 2, 3, 5, 6-Bis [5'(5') - ni- trobenzo] - 8, 15 - diketo - 15Cr4 with Ba(C104)2. 3H20, Ka04> KSCN, St(C10^2. 4H20 and NaC104. H20, 2, 3, 5, 6-Bis [5'(5") - 1 - butilbenzo] - 8, 15 - diketo - 15Cr4 with NaC104. H20, KC104, Pb(SCN)2 and Ba(C104)2. 3H20 were exa mined. In this study, the structures of the sentesised ligands were determined by the methods of IR, 'H.NMR spectrophometer and elemental analysis the structures of complexes were determined by the methods of flame photometer and IR spectrophom eter. 11