Kardiyovasküler hastalıklardan primer korunma amaçlı risk değerlendirmesinde koroner BT anjiyografinin ve kişinin yaşam tarzı alışkanlıklarının rolü
The role of coronary CT angiography and personal life-style habits in risk assessment for primary protection from cardiovascular diseases
- Tez No: 659714
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ÖZPELİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Giriş ve Amaç: Aterosklerotik kardiyovasküler hastalıklar (KVH) tüm dünyada en sık mortalite ve morbidite nedenidir.Kardiyovasküler hastalık risk faktörleri içerisinde; Yaş, cinsiyet, ailede KVH öyküsü gibi modifiye edilemeyen faktörler olduğu gibi; hiperlipidemi(HL), hipertansiyon (HT), sigara, diyabetes mellitus (DM), alkol, obezite, fiziksel inaktivite, sağlıksız beslenme gibi modifiye edilebilen risk faktörleri de vardır (1). Ayrıca yapılan son çalışmalarla bireyin sosyoekonomik düzeyinin, eğitim durumunun, sosyal çevre desteğinin, bilişsel ve duygudurum fonksiyonlarının, sistemik inflamasyonun da KVH için risk teşkil ettiği gösterilmiş ve kılavuzlarda yerini almıştır (2) (3) (4) (5). Yine çalışmaların ışığında kardiyak BT'de koroner arter kalsiyumu(KAK)'nu ölçen Agatston skorunun koroner arter hastalığı(KAH)'nın bağımsız bir prediktörü olduğu bilinmektedir (6) (7). KVH riskini hesaplamakta yaygın olarak kullanılan Systematic Coronary Risk Evaluation (SCORE) risk modeli klasik aterosklerotik risk faktörlerini içerirken günümüzde bu sistemin sonuçlarına etki eden pek çok yeni risk faktörünün olduğunu görülmektedir. Bu nedenle yeni güncel skorlama sistemlerine ya da SCORE sistemine ilaveten risk değerlendirmesinin gücünü artıracak yeni parametrelerin eklenmesine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı; kardiyoloji polikliniğine başvuran hastalarda koroner bilgisayarlı tomografik (BT) anjiyografi bulguları ile kişinin sosyokültürel ve yaşam tarzı özelliklerinin primer kardiyovasküler korunmadaki öneminin araştırılmasıdır. Metot: 15.01.2019-20.01.2020 tarihleri arasında İzmir Medikal Park Hastanesi kardiyoloji polikliniğine başvurup herhangi bir nedenle koroner bilgisayarlı tomografik angiyografi (KBTA) çekilen 565 hasta tarandı. Bilinen KAH olan hastalar dışlandı, 497 kişi araştırmaya dahil edildi ve anket uygulandı. Doldurulan anketten kişinin yaşı, boyu, kilosu, cinsiyeti, kardiyovasküler risk faktörleri, göğüs ağrısı varlığı, sosyoekonomik ,kültürel ve yaşam tarzı özellikleri öğrenildi. Hastane bilgi kayıt sisteminden laboratuar bulgularına ulaşıldı. SCORE risk skalasına uygun olarak 10 yıllık öngörülen kardiyovasküler mortalite hesaplandı. Radyoloji arşivi üzerinden KBTA sonuçları incelenerek koroner ateroskleroz ve kardiyak morfoloji değerlendirildi. Agatston koroner arter kalsiyum skoru (KAKS), hepatosteatoz, parakardiyal yağ dokusu (PYD) kalınlığı, epikardiyal yağ dokusu (PYD) kalınlığı, cilaltı yağ dokusu (YD) kalınlığı ölçüldü. Koroner Bt anjiografide saptanan ateroskleroz varlığı ve Agatston kalsiyum skorları yönünden , kişilerin verileri analiz edildi. Tek değişkenli analizde anlamlı olan parametreler, çok değişkenli analize dahil edilerek, aterosklerozun ve agatson skorlarının bağımsız prediktörleri araştırıldı. Bulgular: Herhangi bir nedenle kardiyak BT çekilen 497 hastanın demografik, laboratuar, yaşam tarzı verileri ve kardiyak BT'leri değerlendirildi. Yaş ortalaması 54±13 ve %63'ü erkekti. Agatston KKS 0 ve 100 eşik değerleri kullanılarak kategorize edildi.Ardından ilk analizde hastalar Agatston KKS sıfır olan ve sıfırdan büyük olan hastalar olarak ikiye ayrıldı ve karşılaştırıldı. Yaş, erkek cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ), SCORE, HT, DM, serebrovasküler olay (SVO), kreatinin seviyesi, aktif çalışma hayatı, ateroskleroz varlığı, anlamlı koroner arter darlığı, EYD/PYD kalınlığı istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Multivariate analiz sonucunda SCORE, PYD kalınlığı ve aktif çalışma hayatı Agatston KKS=0 olmayı anlamlı olarak predikte etti. Bunun üzerine PYD için Roc analizi ile eşik değeri 5 mm olarak bulundu (p=0,000 Eğri altı alan: 0,597, %95 CI:0,547-0,648). Bu analizin sonucuna göre; Agatston KKS=0 olmayı; SCORE
Özet (Çeviri)
Aim: Atherosclerotic cardiovascular diseases (CVD) are the most common cause of mortality and morbidity in the world. Cardiovascular disease risk factors are; As there are factors that cannot be modified such as age, gender, family history of CVD; There are also risk factors that can be modified such as hyperlipidemia (HL), hypertension (HT), smoking, diabetes mellitus (DM), alcohol, obesity, physical inactivity, unhealthy diet (1). In addition, recent studies have shown that the individual's socioeconomic level, educational status, social environment support, cognitive and mood functions, and systemic inflammation also pose a risk for CVD and have taken place in the guidelines (2) (3) (4) (5). In the light of the studies, it is known that the Agatston score, which measures coronary artery calcium (CAC) in cardiac CT, is an independent predictor of coronary artery disease (CAD) (6) (7).While the Systematic Coronary Risk Evaluation (SCORE) risk model, which is widely used to calculate CVD risk, includes classical atherosclerotic risk factors, it is seen that there are many new risk factors that affect the results of this system. Therefore, there is a need to add new parameters that will increase the power of risk assessment in addition to new updated scoring systems or SCORE system. The aim of this study is; To investigate the importance of coronary computed tomographic (CT) angiography findings and sociocultural and lifestyle characteristics of patients in primary cardiovascular prevention in patients admitted to cardiology outpatient. Method: 565 patients who applied to the Izmir Medical Park Hospital cardiology outpatient clinic between 15.01.2019-20.01.2020 and underwent CBTA for any reason were screened. Patients with known CAD were excluded, 497 people were included in the study and the questionnaire was applied. From the questionnaire, the age, height, weight, gender, cardiovascular risk factors, presence of chest pain, socioeconomic, cultural and lifestyle characteristics of the person were learned. Laboratory findings were obtained from the hospital information recording system. Predicted cardiovascular mortality for 10 years was calculated in accordance with the SCORE risk scale. Coronary atherosclerosis and cardiac morphology were evaluated by examining the CBTA results on the radiology archive. Agatston coronary artery calcium score (CACS), hepatosteatosis, paracardial adipose tissue (PAT) thickness, epicardial adipose tissue (PAT) thickness, and sub-skin adipose tissue (AT) thickness were measured. Data of individuals were analyzed in terms of presence of atherosclerosis and Agatston calcium scores detected in coronary Bt angiography. Parameters that were significant in univariate analysis were included in multivariate analysis, and independent predictors of atherosclerosis and agate scores were investigated. Result: Demographic, laboratory, lifestyle data and cardiac CT of 497 patients who underwent cardiac CT for any reason were evaluated. The average age was 54 ± 13 and 63% were male. Agatston CKS was categorized using threshold values of 0 and 100, and then, in the first analysis, patients were divided into patients with an Agatston CCS of zero and those with greater than zero and compared. Age, male gender, body mass index (BMI), SCORE, HT, DM, cerebrovascular event (CVA), creatinine level, active working life, presence of atherosclerosis, significant coronary artery stenosis, EAT / PYD thickness were statistically significant. As a result of multivariate analysis, SCORE significantly predicted PYD thickness and active working life Agatston KKS = 0. Thereupon, the threshold value for PYD was found to be 5 mm by Roc analysis (p = 0.000 Area under the curve: 0.597, 95% CI: 0.547-0.648). According to the results of this analysis; Agatston KKS = 0; SCORE