Anterior süperior palatal alveolar arterin morfolojik detaylarının dijital subtraksiyon anjiyografi tekniği ile tespiti ve gömülü kanin diş varlığı ile ilişkisinin belirlenmesi
Determination of morphological details of anterior superior palatalalveolar artery by digital subtraction angiography technique anddetermination of its relationship with the impacted canine tooth presence
  1. Tez No: 659713
  2. Yazar: ZUHAL ÖZATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKET MURAT ÖZBEK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
İntraoral bölgede cerrahi prosedürlerin artmasıyla birlikte anatomik yapıların değerlendirilmesi de önem kazanmaktadır. Daha güvenli bir çalışma ortamı elde etmek için majör nörovasküler yapıların yaralanmasından kaçınılmalıdır. Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografinin (KIBT) yaygın kullanımı, özellikle nörovaskülarizasyon ve olası anatomik varyasyonlarla ilgili olarak çenelerin anatomik özelliklerinin değerlendirilmesinde başarılı sonuçlar sunmaktadır. Ancak nörovasküler yapıların kemik kanalı görüntülense de arterin varlığını gösterememektedir. Vasküler yapıların değerlendirilmesi için anjiyografi tekniğine gerek duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı maksiller anterior bölgede yeni tanımlanan, anatomi kitaplarında bulunmayan Anterior Süperior Palatal Alveolar Arter' in (ASPAA), Dijital Subtraksiyon Anjiyografi (DSA) tekniği ile tespit edilmesi, morfolojisinin değerlendirilmesi ve literatürdeki bu konudaki eksikliğin giderilmesidir. Bu incelemeler sonucunda ASPAA' nın olduğu bölgeye yapılacak cerrahi girişim öncesi diş hekimine bilgi vermek, olası komplikasyonları önlemek ve başarısızlıkların önüne geçmek hedeflenmiştir. Çalışmamızda 18-80 yaş arası 110 hastanın DSA görüntüleri iki farklı gözlemci tarafından incelenmiş ve gözlemciler arası uyum değerlendirilmiştir. Aynı hastaların Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntülerinde maksiller gömülü kanin diş varlığı değerlendirilmiştir. Çalışmamızda ASPAA varlığı gözlemciler arasında mükemmel uyumla tespit edilirken, ASPAA varlığı ve maksiller gömülü kanin diş varlığı arasında anlamlı ilişki bulunamamıştır. 110 hastanın DSA görüntüleri değerlendirilmesinde 40 hastada ASPAA olmadığı, 19 hastada sağ tarafta, 21 hastada sol tarafta ve 30 hastada bilateral ASPAA bulunduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
By the increase in number of surgical procedures in the intraoral region, the evaluation of the anatomical structures gains importance. The frequency of surgical applications and the need of increasing the success rate made it necessary to evaluate the anatomy of the region. In order to achieve a safer working environment, injury to major vascular and nerve branches should be avoided. The widespread use of Cone Beam Computed Tomography (CBCT) offers successful results in evaluating the anatomical features of the jaws, especially in relation to neurovascularization and possible anatomical variations. However, even if the bone canal of the neurovascular structures is displayed, it cannot show the presence of the artery. Angiography technique is required to evaluate vascular structures. Anterior Superior Palatal Alveolar Artery (ASPAA) is not commonly found in the newly defined anatomy books. The aim of this study is detecting Anterior Superior Palatal Alveolar Artery (ASPAA), by Digital Subtraction Angiography (DSA) technique and evaluating its morphology and eliminating the deficiency in this subject in the literature. As a result of these examinations, it is aimed to inform the dentist before the surgical intervention to be performed in the area where the ASPAA is located for preventing possible complications and failures. In our study DSA images of 110 patients age range of 18-80 were examined by two different observers and inter-observer agreement was evaluated.The presence of impacted canine teeth was evaluated in Computed Tomography (CT) image of the same patients. In our study, while the presence of ASPAA resulted in perfect agreement between the observers, no significant relationship was found between the presence of ASPAA and the presence of impacted canine teeth. In the evaluation of DSA images of 110 patients, it was observed that 40 patients did not have ASPAA, 19 patients had ASPAA on the right side, 21 patients on the left side, and 30 patients had bilateral ASPAA.