Türkiye'de boşanmış kadınlara yönelik algının sosyal medyada yeniden üretimi
Reproduction of the perception towards divorced women in social media in Turkey
  1. Tez No: 659727
  2. Yazar: HEDİYE YORULMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ESRA ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Journalism, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Medya ve Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Türkiye'de boşanmış kadınlara yönelik toplumsal algı ve tutum genellikle olumsuz yöndedir. Bu durum, toplumun ön yargı ve kalıp yargıları doğrultusunda boşanmış kadınları, boşanma olgusu üzerinden damgalayarak, yaftalayarak, ötekileştirerek ve ayrıştırarak yaşamlarını her alanda zorlaştırmaktadır. Günlük yaşamda boşanmış kadınlara yönelik söz konusu toplumsal algı ve tutum sosyal medyaya da yansımaktadır. Bu çalışmanın amacı boşanmış kadınlara yönelik toplumsal algının, sosyal medya ortamındaki durumunu söylem analizi yöntemi ile inceleyerek farkındalık oluşturmaktır. Çalışmada boşanmış ünlü bir kadın olan Demet Şener'in sevgilisi, sevgilisi ile gerçekleştirdiği ikinci evliliği ve ikinci evliliğinde eşinin ailesi tarafından kabul görmemesi ile ilgili sosyal medya uygulamalarından olan Instagram'da en fazla takipçi sayısına sahip @2.sayfaofficial isimli magazin formatlı haber hesabında yer alan 3 farklı haber ve bu haberlere yorum yapan 30 takipçi yorumu söylem analizi yönteminin makro ve mikro düzeyinde incelenmiştir. Analiz sonucu boşanmış kadınlara yönelik algının sosyal medya ortamında, sosyal medyanın kullanıcılarına sunduğu neredeyse sınırsız iletişim imkânı ve güvenlik denetiminin zayıf olmasından dolayı günlük yaşamdaki tutumlara nazaran daha acımasız ve olumsuz yönde olduğu tespit edilerek gerekli önerilerde bulunulmuştur. Boşanmış kadınlara yönelik toplumsal algı konusunun sosyal medya alanında ilk kez bu tez çalışmasına konu olması ise, gelecekte yapılacak çalışmalar için öncü bir çalışma niteliği taşıması ve literatüre katkı sağlaması bakımından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Social perception and attitudes towards divorced women in Turkey are generally negative. This situation complicates the lives of divorced women in all areas by stigmatizing, labeling, othering, and separating them from the phenomenon of divorce in accordance with the prejudices and stereotypes of society. The social perception and attitude towards divorced women in daily life is also reflected in social media. The aim of this study is to create awareness by examining the state of social perception of divorced women in the social media environment using the discourse analysis method. In the study, the lover of Demet Şener, a famous woman who was divorced, has the highest number of followers on Instagram, which is one of the social media applications related to her second marriage with her lover and her husband's not being accepted by her family in her second marriage. 3 different news and 30 follower comments who commented on this news were analyzed at the macro and micro level of the discourse analysis method. As a result of the analysis, it was found that the perception of divorced women in the social media environment is crueler and more negative than the attitudes in everyday life due to the almost unlimited communication opportunities offered by social media to its users and the poor security control. The fact that the social perception issue of divorced women is the subject of this thesis study for the first time in the field of social media is important in terms of being a pioneering work for future studies and contributing to the literature.