Çalışanların sosyal zeka düzeylerinin performansları üzerindeki etkisinde tükenmişlik algılarının aracı rolü: İstanbul ili sağlık çalışanları üzerinde bir uygulama
The mediating role of burnout perceptions in the effect of employees' social intelligence levels on their performances: An application on Istanbul provincial health workers
  1. Tez No: 659734
  2. Yazar: NEŞE TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHADDİN SİNSOYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sosyal zeka kavramı işletmelerin insan kaynağı açısından yaşamsal bir öneme sahiptir. Bu önemli etki ışığında yola çıkılan bu çalışmanın amacı sağlık sektöründe çalışanların sosyal zeka düzeylerinin performanslarına ve tükenmişlik algılarına etkisinin, tükenmişlik algılarının da performanslarına etkisinin ölçümlenerek, çalışanların sosyal zeka düzeylerinin performanslarına etkisinde tükenmişlik algılarının aracılık rolünün olup olmadığını irdelemektir. Bu amaçla, İstanbul ilinde üç büyük kamu sağlık kuruluşunda sağlık hizmeti sunan 999 sağlık çalışanına kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılmış, anket yolu ile veri toplanmış, aracılık etki analizi SPSS 25'e entegre olarak kullanılabilen Hayes'in Macro Process 3.5 versiyonu ile test edilmiş ve Bootstrap yöntemi dikkate alınarak veriler analiz edilmiştir. Çalışmada sosyal zeka, tükenmişlik ve çalışan performansı kavramları Kaynakların Korunması Teorisi kapsamında ele alınmıştır. Yapılan uygulama sonucunda çalışanların sosyal zeka düzeylerinin performansları üzerindeki etkisinde tükenmişlik algılarının aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca sosyal zeka ölçeğinin alt boyutlarından biri olan sosyal becerinin ve tükenmişlik ölçeğinin alt boyutlarından biri olan duygusal tükenmenin çalışan performansı üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of social intelligence is of vital importance in terms of human resources of enterprises. The aim of this study, which is based on this important effect, is to examine whether burnout perceptions have a mediating role in the effect of employees' social intelligence levels on their performance and burnout perceptions on their performance by measuring the effect of burnout perceptions on their performance. For this purpose, 999 healthcare professionals who provide healthcare services in three major public health institutions in Istanbul were reached by easy sampling method, data were collected by questionnaire, mediation effect analysis was tested with Hayes' Macro Process 3.5 version, which can be used as integrated into SPSS 25, and the data were analyzed by considering Bootstrap method. In the study, the concepts of social intelligence, burnout and employee performance were discussed within the scope of the Theory of Conservation of Resources. As a result of the application, it was determined that burnout perceptions had a mediating role in the effect of employees' social intelligence levels on their performance. In addition, it was found that emotional exhaustion, which is one of the sub-dimensions of the social intelligence scale, and one of the sub-dimensions of the burnout scale, had no statistically significant effect on employee performance.