Satın alma fonksiyonunun stratejik rolünün satın alma ve operasyonel performansa etkisi: Konya Otomotiv Yan Sanayi örneği
The impact of the strategic role of the purchasing function on purchasing and operational performance: Konya Automotive Sub-industry example
- Tez No: 659781
- Danışmanlar: PROF. DR. VURAL ÇAĞLIYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Rekabetin küresel ölçekte işletmeler arasında gerçekleştirildiği günümüz pazarlarında üretim yapan işletmeler zorlu rekabet şartlarıyla karşı karşıyadır. Teknolojik gelişmeler, yeni uygulamalar işletmeler için sürekli gündemde olan konulardır. Müşteri memnuniyetinin en üst düzeyde sağlanması işletmenin varlığını sürdürmesi bakımından önemlidir. Bu hususta tedarik zinciri boyunca mal ve hizmetlerin nihai müşteriye istenilen kalitede, uygun zamanda, doğru miktarda ulaştırılması önem arz etmektedir. Dolayısıyla üretim için kullanılacak girdilerin işletmeye düşük maliyetle, doğru zamanda, uygun kalitede ulaştırılması gerekir. Bu ise işletmede sağlam bir satın alma biriminin kurulması ve tedarikçilerle stratejik satın alma ilişkilerinin geliştirilmesi ile başarılabilmektedir. Bu bağlamda çalışmanın temel amacı, otomotiv yan sanayinde satın alma fonksiyonunun stratejik rolünün satın alma ve operasyonel performans üzerine etkisinin belirlenmesidir. Bu temel amaç ile birlikte, satın alma fonksiyonunun stratejik rolü ve tedarikçi seçimi, tedarikçi performansı ve satın alma performansı, tedarikçi seçimi ve tedarikçi performansı, satın alma performansı ve operasyonel performans ilişkilerinin incelenmesi alt amaçlar olarak belirlenmiştir. Çalışmada Konya Otomotiv yan sanayinde yürütülen araştırmanın sonuçları irdelenmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda satın alma fonksiyonunun stratejik rolü ile tedarikçi seçimi ve satın alma performansı arasında pozitif ilişki, tedarikçi performansı ile satın alma performansı arasında pozitif ilişki ve satın alma performansı ile işletmelerin operasyonel performansı arasında pozitif ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's markets, where competition is realized among businesses on a global scale, manufacturing firms face tough competition conditions. Technological developments and new applications are the topics that are constantly on the agenda for businesses. Providing the highest level of customer satisfaction is important for the existence of the business. In this regard, it is important to deliver the goods and services to the end customer at the desired quality, at the right time and in the right amount throughout the supply chain. Therefore, inputs that are used for production should be delivered to the business at low cost, at the right time, with appropriate quality. This can be achieved by establishing a strong purchasing unit in the organization and developing strategic purchasing relationships with suppliers. In this context, the main purpose of the study is to determine the impact of the strategic role of the purchasing function on purchasing and operational performance in the automotive sub-industry. Along with this main purpose, the examinations of strategic role of the purchasing function and supplier selection, supplier performance and purchasing performance, supplier selection and supplier performance, purchasing performance and operational performance relations are determined as sub-objectives. In the study, the results of the research conducted in Konya Automotive supplier industry were examined. As a result of the evaluations, it has been concluded that there is a positive relationship between the strategic role of the purchasing function and supplier selection and purchasing performance, a positive relationship between supplier performance and purchasing performance, and a positive relationship between purchasing performance and operational performance of the enterprises.