4000 g/mol moleküler ağırlığa sahip polietilen ince filmlerin dielektriksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of dielectrical properties of polyethylene thin films with a molecular weight of 4000g/mol
- Tez No: 659787
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAHİN YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Yapılan çalışmada termal buharlaştırma yöntemi kullanılarak 4000 g/mol polietilen (PE) ince filmler hazırlanmıştır. Film kalınlıkları 50, 100, 250, 500, 750, 1000 nanometre olarak belirlenmiştir. Birbirinden farklı olan filmlerin frekansına, kalınlığına ve sıcaklığına göre dielektrik sabiti (K'), dielektrik enerji kaybı (K''), AC iletkenlik (sac) ve elektrik modülü (M՛) değerleri ölçülmüştür. Frekans aralığı olarak 1Hz-20MHz arası ve sıcaklık olarak 100˚C ile -40˚C arası belirlenmiştir. Sonuçlara dayanarak yapı içinde AC iletkenlik ve mümkün polarizasyon mekanizmaları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 4000g/mol polyethylene (PE) thin films were prepared by using thermal evaporation method. Film thicknesses are determined as 50, 100, 250, 500, 750, 1000 nanometers. The dielectric constant (K'), dielectric energy loss (K''), AC conductivity ((sac) and electrical modulus (M՛) values were measured according to the frequency, thickness and temperature of the films that differ from each other. The frequency range has been determined between 1Hz-20MHz and as the temperature between 100˚C and -40˚C. Based on the results, AC conductivity and possible polarization mechanisms were determined within the structure.