Ortaokul müdürlerinin kullandıkları örgütsel güç türleri ile öğretmenlerin iş stresi arasındaki ilişkinin incelenmesi
A study of the relationship between organizational power types used by secondary school principals and the job stress of teachers
- Tez No: 659793
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, öğretmenlerin görüşlerine dayalı olarak okul müdürlerinin kullandıkları güç türleri ile öğretmenlerin iş stresleri arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında Giresun ili Bulancak ilçesinde MEB'e bağlı 9 ortaokulda görevli 237 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmaya katılımın gönüllülük esasına dayalı olması sebebiyle 185 form geri dönüş olmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla kişisel bilgi formu,“Güç Türleri Ölçeği”ve“İş stresi Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 ve AMOS 18.0 istatistik programları kullanılmıştır. Araştırmanın sonucuna göre, okul müdürlerinin genel güç kullanımları ile öğretmenlerin iş stresleri arasında negatif yönlü anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Güç türleri ile öğretmenlerin iş stresleri arasındaki ilişkiye bakıldığı zaman; uzmanlık gücü, bilgi gücü, bağlılık gücü ve karizmatik gücün iş stresiyle negatif yönlü anlamlı ilişkiye, zorlayıcı gücün iş stresiyle pozitif yönlü bir ilişkiye sahip olduğu görülmüştür. Yine araştırma sonucuna göre okul müdürlerinin genel güç kullanımı öğretmenlerin iş streslerini yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this work is to study the relationship between the types of power used by school principals and the job stress of teachers, based on the opinion of the teachers. The research sample consists of 237 teachers working at 9 secondary schools affiliated with MEB (Ministry of National Education of Turkey) in Bulancak district of Giresun province in the academic year of 2019-2020. Because participation to this research survey was on voluntary basis, 185 forms were received back. Data collection was performed using data collection tool consisting of personal information form,“Scale of Power Types”and“Scale of Job stress”. Data analysis was performed using SPSS 21.0 and AMOS 18.0 statistical programs. Data collection was performed using data collection tool consisting of personal information form,“Scale of Power Types”and“Scale of Job stress”. The result of the study shows that there is a significant negative relationship between the general use of power by school principals and the job stress of teachers. Regarding the relationship between the power types and the job stress of teachers, it has been observed that the power of expertise, the power of knowledge, the power of commitment and charismatic power have a significant negative relationship with job stress, whereas coercive power has a positive relationship with job stress. According to the result of the study, the general use of power by school principals predicts the job stress of teachers.