Azotlu gübre verme zamanı ve miktarının haşhaşın (Papaver som niferum l.) verim ve diğer bazı özellikleri üzerine etkileri
The Effect of spplit application and different doses of nitrogen fertilizer on yield and other some attributes of opium
  1. Tez No: 65981
  2. Yazar: DURAN KATAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNGÖR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET AZOTLU GÜBRE VERME ZAMANI VE MİKTARININ HAŞHAŞIN {Papaver üomnifemm L.) VERİM VE DİĞER BAZI ÖZELLİKLERİ ÜZERİNE ETKİLERİ Duran KATAR Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 1997, 54 Sayfa Danışman : Yrd. Doç Dr. Güngör YILMAZ Jüri Başkanı : Yrd. Doç. Dr. Güngör YILMAZ Üye : Doç. Dr. Sabri GÖKMEN Üye : Yrd. Doç. Ali Safi KURAL :..; Bu araştırma 1995,.-. 1996 vejetasyon döneminde Tokat - Kazova koşullarında yürütülmüştür. Araştırmada 0^ 5, 10, 15 ve 20 kg / da azot dozları altı farklı zamanda (Z\ = Tümü ekimle, Z2 = '/a'si ekimle + Vz'si sapa kalkma başlangıcında, Z3 = 1/3 'ü ekimle +1/3 sapa kalkma başlangıcında + 1/3 'ü çiçek tomurcuklan oluşum başlangıcında, Z4 - 1/3 'ü ekimie + 2/3 'ü sapa kalkma başlangıcında, Z5 = 2/3'ü ekimle + 1/3'ü sapa kalkma başlangıcında, Z6 = 1/2'si ekimle + 1/4'ü sapa kalkma başlangıcında + 1/4'ü çiçek tomurcuklan oluşum başlangıcında) verilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, en yüksek kapsül+tohum verimi 5 14.8 kg/da ile 20 kg /da azotun 1/2'si ekimle + 1/4'ü sapa kalkma başlangıcında + 1/4'ü çiçek tomurcuklan oluşum başlangıcında verilmesinden alınmıştır. En yüksek tohum verimi de 266.3 kg/da olarak aynı doz ve uygulama zamanından alınırken, en yüksek kapsül verimi ise 255.8 kg/da ile 20 kg/da azotun tümünün ekimle verilmesinden alınmıştır. Kapsül + tohum verimi bakımından yapılan ekonomik analiz sonucunda en karlı muamelenin 37.441.518 TL getiri ile 20 kg N/da dozunun 1/2'si ekimle + 1/4'ü sapa kalkma başlangıcında + 1/4'ü çiçek tomurcuklan oluşum başlangıcında verilmesi olduğu görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Haşhaş, Tohum Verimi, Kapsül Verimi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF SPLIT APPLICATION AND DIFFERENT DOSES OF NITROGEN FERTILIZER ON YIELD AND OTHER SOME ATTRIBUTES OF OPIUM POPYY Duran KATAR Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Agronomy Masters Thesis 1997, 54 Pages Supervisor : Yrd. Doç Dr. Güngör YILMAZ Jury : Yrd. Doç Dr. Güngör YILMAZ : Doç. Dr. Sabri GÖKMEN : Yrd. Doç. Ali Safî KIRAL This study was conducted in Tokat-Kazova conditions during 1995-96 season. The treatments includes combinations of five doses N (0, 5, 10, 15 ve 20 kg/da) and six times its applications ( Ti - all at sowing, T2 = Vi at sowing + V% at stem elongation, T3 = 1/3 at sowing + 1/3 at stem elongation + 1/3 at pre- flowering stage, T4 = 1/3 at sowing + 2/3 at stem elongation, T5 =2/3 at sowing + 1/3 at stem elongation, T6 = 1/3 at sowing + 1/3 at stem elongation + 1/3 at pre- flowering stage). In addition, 10 kg P205/da was applied uniformly befor sowing. According to the results, it was observed that split application of 20 kg N/da as 1/3 at sowing + 1/3 at stem elongation + 1/3 at pre- flowering stage gave the highest capsule+ seed yield (514.8 kg/da) and the highest seed yield (266.3 kg/da). With regards to the capsule yield of opium poppy, all at sowing of 20 N kg/da gave die highest capsule yield.Ill Economic analysis of this study, it was observed that split application of 20 kg N/da as 1/2 at sowing + 1/4 at stem elongation + 1/4 at pre- flowering stage gave the highest profit. Key Words : Oppium poppy, Seed yield, Capsul yield.