Primer immün trombositopenili hastalarda ortalama trombosit hacminin kanama üzerine ve relaps süresinin splenektomi yanıtı üzerine etkisi
The effect of mean platelet volume on bleeding and relapse time on splenectomy response in patients with primary immune thrombocytopenia
- Tez No: 659833
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
İmmün trombositopeni (İTP) trombositlerin otoantikor aracılı yıkımı ile karakterize otoimmün bir hastalıktır. İmmün trombositopenide tedavinin amacı kanamayı önlemek için yeterli trombosit sayısının sağlanmasıdır. Kanama ile ilişkili olan faktörlerin belirlenmesi tedavi gerekliliğini saptama ve doğru tedavi seçeneğinin belirlenmesine katkıda bulunur. Çalışmamızda ortalama trombosit hacmi (MPV) ile kanama ve kanama şiddeti arasındaki ilişkinin irdelenmesi amaçlandı. Ayrıca medikal tedaviye yanıt alınamayan ve splenektomi uygulanan hastalarda, splenektomi yanıtı ile ilişkili faktörlerin araştırılması planlandı. Çalışmamız 2008-2018 yılları arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Hematoloji Polikliniği'nde İTP teşhisi ile tetkik ve tedavi edilen veya Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi Hematoloji Bilim Dalı'ndan İTP nedeniyle konsültasyon istenilen hastaların dosyalarının retrospektif olarak değerlendirilmesi ile yapıldı. Çalışmaya 139'u kadın, 65'i erkek toplam 204 hasta dahil edildi. 204 hastanın 130'unda (%63,7) kanama bulgusu olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Immune thrombocytopenia (ITP) is an autoimmune disease characterized by autoantibody-mediated destruction of platelets. The aim of treatment in ITP is to provide enough platelet count to prevent bleeding. Determining the factors associated with bleeding contributes to determining the need for treatment and determining the right treatment option. In our study, it was aimed to examine the relationship between mean platelet volume (MPV) and bleeding / bleeding severity. In addition, it was planned to investigate the factors associated with splenectomy response in patients who did not respond to medical treatment and underwent splenectomy. Our study was carried out by retrospectively evaluating the files of the patients who were examined and treated with the diagnosis of ITP in the Hematology Polyclinic of the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Farabi Hospital between 2008 and 2018, or who requested consultation due to ITP from the Karadeniz Technical University Faculty of Medicine Farabi Hospital Hematology Department. A total of 204 patients, 139 women and 65 men, were included in the study. It was observed that 130 (63.7%) of 204 patients had signs of bleeding.