Su ve soğutma sistemlerinde legionella cinsi bakterilerin araştırılması
Investigation of legionella bacteria in water and cooling systems
  1. Tez No: 659832
  2. Yazar: MERVE ÖZİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Legionella cinsi bakteriler ilk kez 1976 yılında Philadelphia'da tanımlanmış olup Lejyoner hastalığı ve Pontiac ateşi etkenidir. Su ve soğutma sistemlerinin düzenli bakımları yapılmadığında sistem kanallarına kolonize olabilirler. 2015 yılında yayınlanan Lejyoner Hastalığı Kontrol Programı Rehberi ile düzenli aralıklarla tarama yapılmasını önerilmiştir ve Legionella tespit edilmesi durumunda dekontaminasyon işlemleri yapılması gerekmektedir. Böylece hastalığın kontrolü sağlanmaya çalışılmaktadır. Özellikle hastanede yatarak tedavi gören hastaların immün sistemleri enfeksiyona açık olduğu için sistemlerin kolonizasyon açısından düzenli takibi yapılmalıdır. Bu çalışmada, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi'ndeki yataklı servislerin ve üniversiteye bağlı fakültelerin su sistemleri ile klimalarının Legionella cinsi bakterilerin varlığı açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Şubat 2020 ile Ekim 2020 arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi yataklı servislerinden ve üniversiteye bağlı 11 fakültenin su ve soğutma sistemlerinden toplam 418 su ve sürüntü örneği alınarak Legionella cinsi bakterilerin varlığı araştırılmıştır. Su örneği alınan yerlerden eş zamanlı olarak sürüntü örnekleri de alınmıştır. Toplanan su ve sürüntü örnekleri BCYE besiyerine inoküle edilmiş, Gram boyamayla desteklenmiş, lateks aglütinasyon testi ile tür ve serogrup düzeyinde identifikasyonları yapılmış ve biyokimyasal testlerle de doğrulanmıştır. Toplanan örneklerden 7'sinde Legionella cinsi bakteriler izole edilmiş olup, lateks aglütinasyon testi ile 1'i Legionella pneumophila serogrup 2-14, 6'sı Legionella pneumophila serogrup 1 olarak tiplendirilmiştir. Sonuç olarak, Legionella cinsi bakteriler dezenfeksiyon yöntemlerinin etkinliği ile daha az izole edilmektedir. Ancak taramaların ve dezenfeksiyon uygulamalarının devamlılığı gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Legionella type bacteria were first described in 1976 in Philadelphia and are the causative agents of Legionnaires' disease and Pontiac fever. When water and cooling systems are not regularly maintained, they can colonize system channels. With the Legionnaires' Disease Control Program Guide published in 2015, regular screening is recommended, and decontamination procedures are required in case of Legionella detection. Thus, the disease is tried to be controlled. Since the immune systems of inpatients especially in hospitals are open to infection, the systems should be regularly monitored in terms of colonization. In this study, it was aimed to evaluate the water systems and air conditioners of the inpatient services and faculties affiliated to the university in Mersin University Faculty of Medicine Research and Application Hospital in terms of the presence of Legionella bacteria. Between February 2020 and October 2020, a total of 418 water and swab samples were taken from the inpatient services of the Mersin University Medical Faculty Research and Application Hospital and the water and cooling systems of 11 faculties of the university, and the presence of Legionella type bacteria was investigated. Swab samples were taken from the water samples simultaneously. Collected water and swab samples were inoculated into BCYE medium, supported with Gram staining, species and serogroup level identification were made by latex agglutination test and confirmed by biochemical tests. Legionella type bacteria were isolated in 7 of the collected samples, and 1 of them was typed as Legionella pneumophila serogroup 2-14 and 6 as Legionella pneumophila serogroup 1 by latex agglutination test. As a result, Legionella type bacteria are less isolated by the efficiency of disinfection methods. However, continuity of screening and disinfection practices is required.