Sa'düd'din et-Taftazani'nin Şerhu'l-Akaid adlı eserinde fıkıh-kelam ilişkisi
The relation of fiqh-kelam in Sa'düddin et-Taftazani's Work Named Şerhu'l-Akaid
  1. Tez No: 659859
  2. Yazar: HÜSEYİN ULU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ALTINTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
İslam dininin temel akidelerini açıklamak ve savunmakla yükümlü ilimler olarak fıkıh ve kelam ele aldıkları itikadi ve ameli konular açısından Müslümanların üzerinde bilgi sahibi olması gereken konuları içermesi nedeniyle, onların neye ne şekilde inanmaları noktasında çok büyük önem arz etmektedir. Bu çerçevede hayatın uygulama aşamasında fıkıh ve üzerinde tartışılan konuları, İslamın temel akidesi olan itikad/iman üzerine kurulu ilmi olan kelam ve konuları üzerine bu ilimlerin bilgilerinden en doğru şekilde faydalanmak her Müslümanın hakkıdır. Kaynak bakımından da Kur'an ve Sünnet'e başvurmaları nedeniyle aralarında bir bağ/ilişkinin olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Sa'düddin et-Taftazani'nin Şerhu'l-Akaid adlı eserinde Fıkıh-Kelam ilişkisi adlı tez çalışmamızın konusunu da bu eserde yer alan ihtilaflı fıkhi konular oluşturmaktadır. Çünkü bu fıkhi konular Şia ve Mu'tezile mezheplerince itikadi bir hal almış ve bu konularla ilgili tutumları onların inanç sistemine yerleşmiştir. Dolayısıyla hem Şia ve Mu'tezile'nin fikirlerine reddiye olması yönünden hem de Ehl-i Sünnet'in sahih görüşlerini aktarma yönünden araştırmamız önem arz etmektedir. Bu tez çalışması günümüz Müslümanlarının ameli/itikadi noktasındaki inançlarını ne gibi yanlış düşünce ve fikirlerden koruyabilecekleri ve Ehl-i Sünnet çerçevesince sahih görüşleri anlama bakımından bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Because, figh and kalam, the sciences which are liable to explain and defend the fundamental faiths of Islamic religion, include the issues, that must be known by Muslims in terms of the creeds and deeds, they are of great importance in what and how the Muslims should believe in. Within this framework, it is the right of every single Muslim to benefit from the knowledge of these sciences about the kalam and its the subjects in the most correct way which is the basic science os Islam, based on creeds/faith, and the subjects on fıgh and those discussed about it during the practice stage of life. It is an unquestionable fact that there is a connection between them due to their reference to the Qur'an and Sunnah. The subject of our thesis study titled Fıqh-Kalam relationship is consisted of disputed fiqh issues included in the work of Sa'duddinin el-Taftazani titled Sharh Al'aqaid. Because these fiqh issues became a creed in the Shia and Mu'tazila sect and their attitudes related to these issues were included in their belief system. Therefore, our study is of importance both due to the rejection of the ideas of Shia anda Mu'tazila anda due to the transmission of the true views of Ahl al-Sunnah. This thesis study is a source in terms of understanding the true views within the framework of the Ahl al-Sunnah and in terms of how today's Muslims can protect the beliefs from the wrong thoughts and ideas.