Yoğun bakım hemşirelerinin hasta güvenliği tutumlarının belirlenmesi
Determination of patient safety attitudes of intensive care nurses
  1. Tez No: 659858
  2. Yazar: MERVE SİNEM KART
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERAP TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yoğun bakımda çalışan hemşirelerin hasta güvenliği tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı tipte yapılan bu çalışma, Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi yoğun bakım ünitelerinde gerçekleştirilmiştir. Örnekleme güç analizi yapılarak belirlenen 204 hemşire dahil edilmiştir. Çalışmada araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile Sexton ve arkadaşları tarafından 2006 yılında geliştirilen, Baykal ve arkadaşları tarafından 2010 yılında Türkçe'ye uyarlanan Hasta Güvenliği Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmada verilerin istatistiksel analizinde SPSS 23.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin değerlendirmesinde Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Bonferroni testleri analizi yapılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin yaş ortalaması 30,266,56 yıl, %62,3'ünün kadın ve %74,5'inin lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin hasta güvenliği tutum ölçek toplam puan ortalaması 139,65±18,54, ve alt boyut puan ortalamaları iş doyumu 33,91±8,95, ekip çalışması 30,14±6,96, güvenlik iklimi 12,4±3,39, yönetim anlayışı 22,57±3,41, stresi tanımlama 16,82±1,88, çalışma koşulları 23,78±2,70 olarak bulunmuştur. Çalışmada ölçeğin güvenirlik katsayısı 0,881 olarak bulunmuştur ve iş doyumu, ekip çalışması, güvenlik iklimi, yönetim anlayışı, stresi tanımlama ve çalışma koşulları alt boyutları güvenilirlik kat sayıları ise 0,711 ve 0,883 aralığında olup oldukça güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Çalışmanın sonucunda kadın hemşirelerin erkek hemşirelere; evli olanların bekarlara göre; tıbbi hata raporlamayanların raporlayanlara göre; stresi tanımlama ve çalışma koşullarında daha hakim oldukları sonucuna varılmıştır. Hasta güvenliği eğitimi almayanların alanlara; kurum içinde yeterli eğitim almayanların alanlara; raporlama yapmayanların yapanlara göre ekip çalışması, güvenlik iklimi ve yönetim anlayışı ölçek alt boyutlarında daha yüksek ortalamaya sahip oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was carried out in intensive care units of Adana City Training and Research Hospital in order to determine patient safety attitudes of nurses working in intensive care. 204 nurse which were determined by performing sampling power analysis were included. In the study, Personal Information Form prepared by the researcher and Patient Safety Attitude Scale developed by Sexton et al. In 2006 and adapted to Turkish in 2010 by Baykal et al. SPSS 23.0 package program was used for statistical analysis of the data in the study. In the evaluation of the data, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Bonferroni tests were analyzed. It was determined that the average age of the nurses participating in the study was 30.266.56 years, 62.3% of them were women and 74.5% of them were undergraduate. Patient safety attitude total scale mean score of nurses is 139.65 ± 18.54, and sub-dimension mean score is 33.91 ± 8.95, teamwork 30.14 ± 6.96, safety climate 12.4 ± 3.39 management understanding was found to be 22.57 ± 3.41, definition of stress as 16.82 ± 1.88, and working conditions as 23.78 ± 2.70. In the study, the reliability coefficient of the scale was found to be 0.881, and it was found to be quite reliable in the sub-dimensions of job satisfaction, teamwork, safety climate, management understanding, definition of stress and working conditions. As a result of the study, female nurses to male nurses; those who are married compared to singles; According to those who did not report medical errors; It was concluded that they were more dominant in defining stress and working conditions. Those who do not receive patient safety training; Those who do not receive adequate training within the institution; It was determined that those who did not report had a higher average in the sub-dimensions of the scale of teamwork, safety climate and management understanding compared to those who did.