Çorum İlinde yumurta tavukçuluğu işletmelerinin ekonomik yapısı ve üretim faktörlerinin ekonometrik analizi
The Economic structure of the poultry farms and econometric analysis of production factors in Çorum Province
- Tez No: 65986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADNAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET ÇORUM İLİNDE YUMURTA TAVUKÇULUĞU İŞLETMELERİNİN EKONOMİK YAPISI ve ÜRETİM FAKTÖRLERİNİN EKONOMETRİK ANALİZİ Temur KURTASLAN Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dalı Doktora Tezi 1997 -93 Sayfa Danışman : Doç.Dr. Adnan ÇİÇEK Jüri : Prof. Dr. Selahattin ERAKTAN : Doç. Dr. Kemal ESENGÜN : Doç. Dr. Adnan ÇİÇEK Bu çalışma Çorum ilindeki yumurta tavukçuluğu yapan işletmeleri kapsamaktadır. 100 işletmeden anket yolu ile sağlanan ve 1994-1995 yılına ait veriler çalışmanın ana materyalini oluşturmaktadır. Çalışmada işletmelerin ekonomik yapılan, yıllık ekonomik faaliyet sonuçlan ve işletmelerin basan durumlarını etkileyen faktörler incelenmiştir. Yumurta tavukçuğunun fonksiyonel analizi ile çoklu regresyon ve korelasyon analizlerine yer verilmiştir. Üretim fonksiyonunun tahmininde Cobb-Douglas tipi fonksiyon kullanılmıştır. Üretim faktörlerinin etkinlik katsayıları ve marjinal üretim elastikiyetleri belirlenmiştir. Özellikle 1989 yılından sonra yörede hızlı bir gelişme gösteren yumurta tavukçuluğu faaliyetinin tamamen endüsriyel bir işletme bazında yürütüldüğü, büyük işletmelerin daha rasyonel çalıştıkları, işletmelerin faktör kullanımında optimum düzeyi yakalayamadıkları belirlenmiştir. Yem faktörü tek başına yumurta üretimini açıklayıcı değişken olarak yer almıştır. Anahtar Kelimeler Yumurta tavukçuluğu, Ekonomik analiz, Cobb-Douglas üretim fonksiyonu, Ekonometrik analiz.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT THE ECONOMIC STRUCTURE OF THE POULTRY FARMS AND ECONOMETRIC ANALYSIS OF PRUDUCTION FACTORS IN ÇORUM PROVINCE Temur KURTASLAN Gaziosmanpaşa University Graduate School of Natural Applied Science Department of Agricultural Economy Ph.D Thesis 1997 - 93 Page Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Adnan ÇİÇEK Jury : Prof. Dr. Selahattin ERAKTAN : Assoc. Prof.Dr. Kemal ESENGÜN : Assoc. Prof.Dr. Adnan ÇİÇEK This study covers poultry farms in Çorum province. The main material of the study was the data obtained from 100 farms by the survey in 1994-1995. In the study, the economic structure of the poultry farms, the result of annual economic activity, and the factors influencing success of the poultry farms were examined. The relation among poultry farms techniques and input/output relation have been searched. The production function has been estimated and input factors have been marginally analysed and coefficiency of factors on the amount of production has been found out. It has been estimated that the activity of poultry farms which has developed rapidly since 1989 has been operated within an industrial enterprise base, big enterprises have been working more rationally, and enterprises haven't been able to get hold of the optimum level with respect to factor use. Only the feed factor has taken place as an explanatory variable of egg production. Key Words Poultry farm, Economic analysis, Cobb-Douglas production function, egg production function, econometric analysis