Silahdar tarihine göre Osmanlı Devleti'nde Celali İsyanları
Accordıng to The Silahdar history Celali Rebellions in The Ottoman State
  1. Tez No: 659862
  2. Yazar: KEMAL FARUK AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMİT PEHLİVANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Çalışmamızın konusunu Osmanlı devlet adamı ve tarihçi Silahdâr Fındıklılı Mehmed Ağa'nın Zeyl-i Fezleke isimli kitabında yer alan Celâlî isyanları ve bunların merkezi idare tarafından nasıl değerlendirildikleri oluşturmaktadır. Müellifimiz, 1065 (1654) yılından 22 cemaziyülevvel 1106 (8 Ocak 1695) yılına kadar vukua gelen hadiseleri kendi görüşleri ile ayrıntılı bir şekilde tasvir etmiştir. Eserin kaynak olarak önemi on yedinci yüzyılın ikinci yarısında tekrar alevlenen Celâlî isyanları hakkında sarayın içinden biri olarak bilgi vermesidir. Araştırmanın sıhhati için aynı hadiseler hakkında muhtelif tarihçilerin anlatımına yer verilmesi hususunda gerekli hassasiyet gösterilmiştir. Bu anlamda Silahdâr Tarihinin kapsamına giren zaman diliminden daha önce meydana gelen isyanlar hakkında tarihçilerin görüşleri de dikkate alınmıştır. Silahdâr Tarihinde zikri geçen isyanlar İbşir Mustafa Paşa İsyanı, Seydî Ahmed Paşa İsyanı, Abaza Hasan Paşa İsyanı, Yeğen Osman Paşa İsyanı, Ceridoğlu ve Gedik Mehmed Paşa İsyanı, Kör Beğ Mustafa Paşa İsyanı, olarak kaydedilmiştir. Ayrıca yaptığı eşkıyalık sebebiyle celâlî olarak muamele gören Müsellim Ahmed Beğ'e de yer verilmiştir. Bu araştırmada İsyanların ayırıcı karakterleri, özellikleri, neticelenme şekilleri, etki alanları ve Silahdâr Mehmed Ağa'nın gözünden devlet merkezinde bunların nasıl yorumlandığı anlaşılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is the Celalî rebellions and their evaluation by the central administration in the book of Zeyl-i Fezleke. This book was written by the Ottoman statesman and historian Silahdar Mehmed Aga from Fındıklılı. Our author described in detail the events that occurred from 1065 (1654) to 22nd of the lunar month 1106 (8th January 1695) with his own opinions. The importance of the work as a source is that it gives information as someone in the palace about the Celali rebellions was flared up again in the second half of the seventeenth century. Necessary sensivity is paid attention different historians'expression about the same events for authenticity of the research.In this sense,historians' views on the rebellions that took place before the time period covered by the Sword Bearer History were also taken into account. Rebellions in the Sword Bearer History are those: İbşir Mustafa Pasha Rebellion, Seydî Ahmed Pasha Rebellion, Abaza Hasan Pasha Rebellion, Yegen Osman Pasha Rebellion, Ceridoğlu and Gedik Mehmed Pasha Rebellion, Kör Beğ Mustafa Pasha Rebellion. Also, Müsellim Ahmed Beg who was treated as celalı as a result of his banditry was also included. nIn this study, it was tried to understand the distinctive characters, characteristics, results, influence areas of the rebellions and how the rebellions were interpreted in the state center from Silahdar Mehmed Aga's perspective.