Atrofik mandibulada 'All-on-Four' konsepti ile alternatif tedavi protokollerinin sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile karşılaştırılması
Evaluation of stress distribution on All-on-Four concept and conventional implant designs: finite element analysis
- Tez No: 659863
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER FUNDA TUĞCU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç:Bu çalışmanın amacı; dişsiz mandibulada geleneksel ve All-on-Four implant dizaynlarında, implantlar ve alveoler kemik dokusu üzerindeki stres dağılımını 3D sonlu elemanlar analizi kullanarak değerlendirmektir. Materyal ve method: All-on-Four ve konvansiyonel implant yerleştirme protokollerini içeren 5 farklı model oluşturuldu. İlk 2 model All-on-Four protokolü ile yerleştirilen 2 farklı uzunlukta implantı içerirken, kalan modeller farklı lokalizasyonlara yerleştirilmiş farklı uzunluktaki implantlar olacak şekilde planlandı. Modelleme prosedürü tamamlandıktan sonra, çiğneme kuvvetleri uygulandı ve oluşan stresler değerlendirildi. Bulgular: All-on-Four tasarım modellerinde hem kortikal hem de süngerimsi kemik dokusundaki asal streslerin yoğunlaştığı gözlenmiştir. Konvansiyonel tasarım modellerinde daha az asal gerilim stres seviyeleri tespit edildi. Benzer şekilde, All-on-Four konseptinde implant yüzeylerindeki von Mises gerilim değerlerinin daha yüksek olduğu görüldü. Sonuç: Ciddi atrofik mandibulada, geleneksel implant yerleştirme protokollerinin kullanılması önerilir. All-on-Four tasarımı dişsiz mandibula için makul bir alternatif gibi görünse de, bu yaklaşımın kanıta dayalı sonuçları uzun süreli takip çalışmaları ile desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
Background/Aim: The objective of this study was to evaluate the stress distribution on implants and supporting bone tissue in All-on-Four and conventional designs in edentulous mandible by using 3D finite element analysis. Material and Methods: The different five models were designed according to All-on-Four concept and conventional implant placement designs. While the first two models were involved in All-on-Four concept with two long implants, the remaining models were designed by conventional approaches with three implants in different location and length. After the modelling procedures, a load of masticatory force was applied and the stresses were evaluated. Results: It has been observed that principal stresses in both cortical and spongious bone tissue were concentrated in models of All-on-Four design. Less principal stress levels were found in models of conventional design. Similarly, von Mises stress values on implant surfaces were found to be higher in All-on-Four concept. Conclusions: In severely resorbed mandible, the use of conventional implant placement is recommended. Although All-on-Four design seems to be a reasonable alternative for edentulous mandible, evidence-based results of this approach should be supported by long-term follow-up studies.