Demir eksikliği anemisinde beyin sapı işitsel cevapları
Auditory brain stem responses in iron deficiency anemia
- Tez No: 659881
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET FAYİK ÖNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Polikliniğine rutin kontrolleri için getirilen yaşları 12 ay ila 60 ay arasında olan 64 çocuktan 33 çocuk demir eksikliği tesbit edilerek vaka grubuna, demir eksikliği olmayan 31 çocuk ise kontrol grubuna alındı. Bu çocuklarda demir eksikliğinin nörosensoriyal matürasyon üzerine etkisini incelemek için vaka ve kontrol grubuna beyin sapı işitsel cevaplarına (Auditory Brain Stem Response-ABR) bakıldı. Çalışmaya alınan çocuklar 12 aya kadar olanlar 1. grup, 18-36 ay arası 2. grup ve 36 ay üstü 3. grup olarak üç gruba ayrıldı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında 1. Yaş grubunda I-V interpik latansta gecikme (p=0.002), 2. Yaş grubunda V. dalga latansı ve III- V interpik latansında gecikme (sırasıyla p=0.002 ve p=0.004), 3. Yaş grubunda ise I. dalga latansında gecikme bulduk (p=0.007). Bu gecikmeleri demir eksikliğinde myelinizasyonun tam olamaması ve/veya demirin yapısına girdiği nörotransmitterlerin eksik fonksiyonu ile açıklanabileceğini düşündük.
Özet (Çeviri)
In this study, we recorded Auditory Brainstem Response in 33 children with iron deficiency anemia followed at Yüzüncü Yıl University, Faculty of medicine, deparment of pediatrics and in 31 healty children as a control group. The patients and controls were divided in to three group; Group I 0-12 months, Group II 12-36 mounths and Group III older than 36 mounths. Comparing to control group, the following results of ABR of patient group were obtained: 1) In the group I; I-V interpeak latency was increased and statistically significant (4,58 vs 4,20 ms, p=0.02). 2) In the group II: Wave V latency and III-V interpeak latency was increased (6.21 ms vs 5.63 ms p=0.002 and 0,48 vs 0,22 p=0.004, respectively). 3) In group III: Wave I latency was increased (1.56ms vs 1.46 ms) (p=0.007). We considered that increases in auditory brainstem response latencies may be explained by delayed maturation of myelination which requires iron and/or disfunction of iron containing enzymes.