Obezite, yeme bağımlılığı ve duygusal şiddet arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between obesity, eating addiction and emotional violence
- Tez No: 659885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ERYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Psikiyatri, Psikoloji, Public Health, Psychiatry, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırmanın amacı obez bireylerin yeme bağımlılığı, yeme davranışı ve duygusal şiddete maruz kalma düzeyleri arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Bu tarama modelli araştırmada nicel veriler ve kolay ulaşılabilir örneklem yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcılarını, 1 Şubat 2020 – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında İstanbul'da bir obezite kliniğine başvuran 18-65 yaş arası toplam 256 obez (194 kadın ve 62 erkek) bireyler oluşturmaktadır. Betimsel istatistiklerin yanı sıra verilerin normal dağılması nedeniyle Independent t-testi, One-way Anova ve Post-Hoc testi tercih edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, obez bireylerin duygusal şiddete maruz kalma düzeylerinin düşük ve %34'ünün yeme bağımlısı olduğu bulunmuştur. Bireylerin cinsiyetlerine göre yeme davranışlarında farklılık olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca bireylerin yaşlarına göre duygusal yeme ve dışsal yeme davranışlarında fark görünmezken, kısıtlayıcı yeme davranışlarının 36-46 yaş aralığındaki bireylerde daha yüksek olduğu bulunmuştur. BKİ değerlerinin obez bireylerin duygusal şiddete maruz kalmaları üzerinde anlamlı bir etkisi yoktur. 35-39,99 II. derece obez olan bireylerin 30-34,99 obez olan kişilerden daha fazla duygusal yeme düzeyine sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bunlara ek olarak sonuçlara göre eğitim durumunun yeme davranışlarına ve duygusal şiddete maruz kalmalarında herhangi bir etkisi olmadığı bulunmuştur. Yeme bağımlısı olan bireylerin duygusal ve dışsal yeme davranış düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Bireylerin yeme bağımlılğı ile duygusal şiddet düzeyleri arasında ilişki olmadığı, duygusal yeme ve dışsal yeme davranışları ile arasında negatif yönde ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relationship between food addiction, eating behavior and exposure to emotional violence of obese individuals. Quantitative data and easily accessible sampling method were used in this survey model study. Participants of this study consist of 256 obese individuals (194 women and 62 men) aged 18-65 who applied to an obesity clinic in Istanbul between February 1, 2020 - October 31, 2020. In addition to descriptive statistics, Independent t-test, One-way Anova and Post-Hoc tests were preferred due to the normal distribution of the data. According to the results of the research, it was found that the exposure level of the obese individuals to emotional violence is low and 34% are addicted to food. It was concluded that there was no difference in eating behaviors of individuals according to their gender. In addition, while there was no difference in emotional eating and external eating behaviors of individuals according to their ages, it was found that restrictive eating behaviors were higher in individuals aged 36-46. BMI values do not have a significant effect on the exposure of obese individuals to emotional violence 35-39,99 II. It has been concluded that individuals who are extremely obese have a higher emotional eating level than those who are 30-34,99 obese. Additionally, according to the results, it was found that educational status had no effect on eating behaviors and being exposed to emotional violence. Emotional and external eating behavior levels of individuals with food addiction were found to be higher. It was concluded that there was no relationship between individuals' food addiction and emotional violence levels, and that there was a negative relationship between emotional eating and external eating behaviors.