Median veya ulnar sinir kesisi sonrası eldeki duyusal iyileşmenin kognitif kapasite ve elin fonksiyonelliği ile ilişkisi
The relationship of sensory recovery in hands after median or ulnar nerveinjury with cognitive capacity and hand functionality
- Tez No: 659884
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BAHADIR AĞCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Nöroloji, Occupational Therapy, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörobilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışma median veya ulnar sinir yaralanması ve onarımı sonrasında eldeki duyusal iyileşmenin bireylerin kognitif kapasitesi ve yaralanma sonrasındaki elin fonksiyonelliği arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya önkol seviyesinde, en az 1 yıl önce median veya ulnar sinirlerden birinde tam kesi sonucunda sinirleri onarılmış 23 hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 25,87±11,43 (min:16; maks:58) olan 23 bireye (16 erkek, 7 kadın), el duyularının değerlendirilmesi amacıyla Semmens-Weinstein Monofilaman Testi (SWMT) ve Locognosia testi, kognitif kapasitelerinin değerlendirilmesi amacıyla Stroop Testi-TBAG Formu, Montreal Kognitif Değerlendirme Ölçeği (MoCa) ve Motor Fonksiyon İçermeyen Görsel Algı Testi-4 (MVPT-4), el fonksiyonelliğinin değerlendirilmesinde Michigan El Sonuç Anketi (MESA) uygulandı. SWMT ve Locognosia ile Stroop testi-TBAG formu arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0,005). SWMT ile MoCA ve MVPT-4 arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
This study is planned to examine the relationship between the sensory recovery of the hand after median or ulnar nerve injury and repair, and the cognitive capacity of individuals and the functionality of the hand after injury. Twenty-three patients whose nerves were repaired at the forearm level at least 1 year ago after a complete cut in either median or ulnar nerves were included in the study. Semmes-Weinstein Monofilament test (SWMT) and Locognosia test to evaluate hand sensation; Motor-Free Visual Perception Test-4 (MVPT), Stroop Test-TBAG Form and Montreal Cognitive Assessment (MoCa) to evaluate their cognitive capacities, and Michigan Hand Outcomes Questionnaire have been applied on 23 individuals with a mean age of 25.87 ± 11.43 years. A significant relationship between SWMT and Locognosia and Stroop test-TBAG form has not been found (p> 0.005).