36-72 aylık çocukların ebeveyn, öğretmen ve yöneticilerinin siber zorbalık farkındalıkları, siber zorba/kurban olma durumları ve mücadele stratejilerinin incelenmesi
Investigation of parents, teachers and administrators of 36-72month-old preschool children of cyberbullying awareness, being cyber bully/victim status and cyberbullying fighting strategies
  1. Tez No: 659886
  2. Yazar: HALENUR AKÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLGÜN TOSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu tez çalışmasında, Edirne'deki okul öncesi ebeveynleri, öğretmenleri ve yöneticilerinin, siber zorbalık konusunda farkındalık sahibi olma durumlarının, siber kurban ya da siber zorba olup olmadıklarının, siber zorbalıkla mücadele etme adına güvenlik tedbirleri alarak strateji oluşturma durumlarının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma; 2019-2020 öğretim yılında, Edirne il merkezindeki, Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi, özel ve bağımsız toplam 15 anaokulu ve resmi anasınıfında görev yapan öğretmen ve yöneticiler ile bu kurumlarda çocuğu olan ebeveynlerle gerçekleştirilmiştir. Veri toplama aracı olarak; Tanrıkuluve Erdur Baker (2020) tarafından geliştirilen Üniversite Öğrencileri için Siber Zorbalık Ölçeği, araştırmacı tarafından ebeveynler, öğretmenler ve yöneticilere yönelik ayrı ayrı hazırlanan anket formları ile görüşme formları kullanılmıştır. Tüm veriler ebeveynler, öğretmenler ve yöneticilerle yapılan yüz yüze görüşmeler sonucu toplanmıştır. Çalışmada var olan siber zorba ve siber kurban olma değişkenlerinin normallik değerleri analiz edilmiştir. Ebeveyn ve öğretmenlere ait veriler KolmogrovSmirnov testi ile yöneticilere ait veriler ise örneklem büyüklüğünün 25 olmasından dolayı ShapiroWilk testi ile incelenmiştir. Anketler aracılığı ile elde edilen bilgiler için frekans analizi, ölçekten elde edilen verilere dayanarak fark testleri (Mann-Whitney U ve Kruskal Wallis) ve görüşme formlarından elde edilen veriler için içerik analizi yapılmıştır. Tüm analizler için SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre; katılımcı ebeveyn, öğretmen ve yöneticilerin siber zorbalık düzeyleri, siber kurban olma düzeylerinden düşüktür. Öğretmenlerin siber zorbalık düzeyleri, ebeveyn ve yöneticilere göre daha yüksekken, yöneticilerin siber kurban olma düzeyleri, öğretmen ve ebeveynlere göre daha yüksektir. Erkek ebeveynlerin siber zorbalık düzeyleri, kadın ebeveynlere göre daha yüksektir. Günlük ortalama 3-5 saat internet kullanan ebeveyn ve öğretmenlerin siber zorbalık düzeyi, 0-2 saat kullanan ebeveyn ve öğretmenlerden daha yüksektir. Siber zorbalık kavramını duymamış olan ebeveyn ve öğretmenlerin siber zorbalık düzeyi de, duymuş olanlara göre daha yüksek bulunmuştur. Araştırmaya katılan 18-28 yaş aralığındaki öğretmenlerin siber zorbalık düzeyinin, 40-50 yaş aralığındaki öğretmenlerden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmaya katılan ebeveyn, öğretmen ve yöneticiler, siber zorbalık kavramından, en çok sosyal medya aracılığı ile haberdar olduklarını belirtmişlerdir. Görüşmeye katılan ebeveynlerin yarısından fazlası, çocukları siber zorbalıktan koruma konusunda asıl denetim ve sorumluluğun ebeveynlere ait olduğunu ve ebeveynlerin çocukları için internet ve bilişim teknolojileri kullanımı konusunda süre kısıtlamasına gitmeleri gerektiğini vurgulamışlardır. Öğretmenlerin ve yöneticilerin çoğu, kendileri için siber zorbalık konusunda seminerler düzenlenmesi gerektiğini, aile eğitiminin de önemli olduğunu dile getirmiştir. Siber zorbalığın ders olarak okutulması, sadece 1 öğretmen ve 1 yönetici tarafından önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to determine whether preschool parents, teachers and administrators in Edirne are aware of cyberbullying, whether they are cyber victims or cyberbullies and their strategy formulation by taking security measures in order to combat cyberbullying. This research was conducted in 2019-2020 academic year, it was carried out with teachers and administrators working in 15 official, private and independent kindergartens and official kindergartens in Edirne city center, affiliated with the Ministry of National Education and parents who have children in these institutions. As a data collection tool; The Cyber Bullying Scale for University Students which developed by Tanrıkulu and Erdur Baker (2020), questionnaire forms and interview forms prepared separately for parents, teachers and administrators by the researcher were used. All data were collected through face-to-face interviews with parents, teachers, and administrators. The normality values of the variables of being cyber bully and cyber victim were analyzed in the study. Data belonging to parents and teachers were obtained by Kolmogrov Smirnov test. The data belonging to the administrators were analyzed with the ShapiroWilk test since the sample size was 25. Frequency analysis for the information obtained through the questionnaires, difference tests based on the data obtained from th escale (Mann-Whitney U and Kruskal Wallis) and content analysis for the data obtained from the interview forms. SPSS 24 package program was used for all analyzes. According to the results of the analysis; the levels of cyberbullying of participating parents, teachers, and administrators are lower than the levels of being cyber victims. Teachers have higher levels of cyber bullying than parents and administrators, while administrators have higher levels of being cyber victims than teachers and parents. Male parents have higher levels of cyber bullying than female parents. The cyberbullying level of parents and teachers who use the internet for 3-5 hours a day is higher than the parents and teachers who use the internet for 0-2 hours. The cyberbullying level of parents and teachers who have not heard of the concept of cyberbullying is also found to be higher than those who have heard of it. It has been found that the level of cyberbullying of participating teachers between the ages of 18 and 28 are higher than the teachers between the ages of 40 and 50. Parents, teachers and administrators who participated in the study states that they became aware of the concept of cyberbullying mostly through the social media. More than half of the parents who participated in the interview emphasized that the main control and responsibility for protecting children from cyberbullying belongs to the parents and that parents should impose time limits on the use of internet and information Technologies for their children. Most of the teachers and administrators states that seminars on cyberbullying should be organized for them and family education is also important. The teaching of cyberbullying as a course has been proposed by only 1 teacher and 1 administrator.