Makro sentetik fiber donatıları kullanım avantajlarının iş sağlığı ve güvenliği kriteri dahil edilerek topsıs ve AHP yöntemiyle belirlenmesi
Determining the advantages of use of macro synthetic fiber reinforcement by including the occupational health and safety criteria BY topsis and ahp method
  1. Tez No: 659912
  2. Yazar: TUĞÇE ORAL
  3. Danışmanlar: DR. NURİ BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Kazalar, Industrial and Industrial Engineering, Accidents
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Teknolojik alanda yaşanan gelişmelere paralel olarak inşaat sektöründe de süreklilik arz eden değişimler yaşanmaktadır. Özellikle iş sağlığı ve güvenliği alanında yapılan çalışmaların doğal bir neticesi olarak kullanılan inşaat malzemeleri üzerinde yaygın geliştirme çalışmaları yapılmakta ve farklı malzemelerin kullanımı yaygınlaşmaktadır. Beton güçlendirme açısından değerlendirildiğinde de geleneksel donatıların korozyon gibi sorunları ortaya çıkarmasından hareketle makro sentetik fiber malzemelerin ikame olarak kullanımına başlanmıştır. Araştırmada makro sentetik fiber donatı malzemesinin tercih edilme nedenleri ve sağladığı avantajlar, çok kriterli karar verme yöntemi uygulanarak tespit edilmeye çalışılmıştır. Makro sentetik fiber donatı malzemesi kullanımı sadece işçi sağlığı ve çalışma ortamı güvenliğine sağladığı katkı ile sınırlandırılmamış, işverenler açısından projenin tüm evrelerini kapsayacak veya etkileyecek düzeyde sağladığı avantajlar da açıklanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda geleneksel donatı ve makro sentetik fiber donatı malzemesini kullanmış deneyimli kişilerin görüşleri alınarak, kullanım tercih kararını etkileyen 4 ana kriter ve 17 alt kriter belirlenmiştir. AHP ve Bulanık TOPSIS yöntemine göre verilerin değerlendirilmesiyle birbirine çok yakın olan iki donatı malzemesi arasında ideal seçimin cevabı aranmıştır. Böylece beton güçlendirme malzemesi kullanacak kişilerin ilgili seçim konusunda detaylı bilgi edinmesi amaçlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre problemin ilk çözüm metodu olan AHP yöntemiyle karar vermeyi etkileyen en önemli kriter“İş Sağlığı ve Güvenliği”kriteri iken, ikinci çözüm metodu olan Bulanık TOPSIS metodunda en önemli kriter“Korozyon”ve“Plaka Testi”olmuştur. Her iki değerlendirme yönteminde de kullanımı en avantajlı beton güçlendirme malzemesi olarak Makro Sentetik Fiber bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In parallel with the developments in the technological field, continuous changes are experienced in the construction sector. Especially as a natural result of the work in the field of occupational health and safety, widespread development studies are carried out on the construction materials used and the use of different materials is becoming widespread. When evaluated in terms of concrete reinforcement, macro synthetic fiber materials have started to be used as a substitute, as traditional reinforcements cause problems such as corrosion. In this study, the reasons for the preference of macro synthetic fiber reinforcement material and the advantages have been tried to be determined by applying the multi-criteria decision making method. The use of macro synthetic fiber reinforcement material is not limited to its contribution to worker health and work environment safety, but also the advantages provided by employers to cover or affect all phases of the project are explained. In this context, 4 main criteria and 17 sub-criteria were determined by taking the opinions of experienced people who have used traditional reinforcement and macro synthetic fiber reinforcement material. Thus, it is aimed that people who will use concrete reinforcement material will obtain detailed information about the relevant selection. According to the findings obtained from the research, while the most important criterion affecting decision making with AHP method, which is the first solution method of the problem, is the“Occupational Health and Safety”criterion, the most important criterion in the second solution method, Fuzzy TOPSIS, is“Corrosion”and“Plate Test”. Macro Synthetic Fiber has been found as the most advantageous concrete reinforcement material in both evaluation methods.