Tüketicilerin sürdürülebilir ekolojik etiketli ürün satın alma farkındalığı: Gaziantep'te bir alan uygulaması
Consumers' awareness of purchasing products with sustainable ecological labels: A field practice in Gaziantep
- Tez No: 659913
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM AKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünyamızda nüfus arttıkça doğal kaynaklarımız hızla azalmakta ve kirletilmektedir. Zamanla yaşanan insan ve doğa kaynaklı felaketler insanların çevresel duyarlılıklarının artmasına neden olmuştur. Bu durum insanların doğal kaynakların sınırsız olmadığını görmesine katkı sağlamıştır. Bu nedenle pek çok üretici çevre bilincini ön plana çıkararak çevre dostu üretim sürecine geçmekte, bu ürünlerin çevre dostu olduğunu ise devletler ve özel firmalar tarafından verilen sertifikalar sayesinde göstermeye çalışmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde yaşayan tüketicilerin ürünler üzerinde bulunan ekolojik etiket sembolleri ile ilgili görüşlerinin belirlenmesi, çevre dostu ürünler hakkında tüketici farkındalığını tanımlamaktır. Veriler Gaziantep ilinin Şahinbey ve Şehitkamil ilçelerinde yaşayan en az ön lisans mezunu eğitim seviyesine sahip olan 413 tüketici ile anket formu aracılığı ile toplanmış olan verilerin SPSS ve AMOS programı ile analizi yapılmıştır. Yapılan analiz neticesinde tüketicilerin çevre bilinci ve ekolojik etiketli ürünleri satın alma davranışı üzerinde bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Çevre bilinci artan tüketiciler, ekolojik etiketli ürünleri satın almaya daha istekli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
As the population increases in the world, the natural resources are rapidly decreasing and getting polluted. Over time, the human and natural disasters have caused people to increase their environmental awareness. This situation has contributed to people seeing that the natural resources are not unlimited. For this reason, many manufacturers bring environmental awareness to the forefront and switch to an environmentally friendly production process and try to show that these products are environmental friendly which are issued by governments and private companies. The aim of this study is to determine the opinions of consumers living in Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep on the ecological label symbols of the products and to define consumer awareness about environmentally friendly products. The data collected via questionnaire with 413 consumers who are living in Şahinbey and Şehitkamil districts of Gaziantep province with at least a vocational school education level were analyzed with SPSS and AMOS program. As a result of the analysis, it has been determined that the consumers have an effect on the environmental awareness and the behavior of purchasing ecologically labeled products. It has been observed that the consumers with a high environmental awareness are more willingly to buy ecologically labeled products.