Şehrin öteki sesi: Sokağın müziği
The other voice of the urban: The music of the street
  1. Tez No: 659927
  2. Yazar: ORKUN ÖNGEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu sanatta yeterlik çalışması şehrin bir sesi olan sokak müziğinin, kentsel akustik mekân içerisindeki yeri ve toplumla olan ilişkisinin yapılan çekimler vasıtasıyla belgesel film formatında izleyiciye sunulmasından oluşmaktadır. Çekimler sırasında yöntem olarak Cinéma Vérité biçimi kullanılmıştır. Bu çekim biçiminin kullanılması ile amaçlanan; izleyicinin objektif bir bakış açısı çerçevesinde toplumsal değişimleri, tarafsız bir şekilde kendi düşünsel-izleme sürecine sunarak izleyiciyi düşünsel açıdan kışkırtmaktır. Böylece izleyicinin belgeselde ortaya konan durumlarla ilgili kendi düşünsel eleştirisini yapabilmesine imkân tanınmaktadır. Sokak müziği ile sokakta müzik yapma eyleminin ne olduğuna dair kavramlar uzman, öğretim üyeleri ve sokak müzisyenleri ile birlikte tartışılarak sokak müziğinin şehirdeki ve toplum içerisindeki yeri ve konumu belirlenmektedir. Bu sayede çoğu defa önünden geçip gittiğimiz bu temsil tarzının toplum ile olan ilişkisi üzerinde durularak bu ilişkinin görünmeyen tarafları bu belgesel çalışmasında işlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study consists of presenting street music, which is a voice of the city, in the place of urban soundscape and its relationship with the society in the form of documentary film. Cinéma Vérité style was used as a method during this film shooting. The purpose of using this style is to provoke the audiences in an intellectual way by presenting the social changes within the framework of an objective aspect of this film to audiences own intellectual-monitoring process. Thus, the audience will be able to make their own intellectual criticism about the situations that will be revealed in this documentry film. The concepts of street music and the questions of what is the practice of making music on the street will be discussed by expert, faculty members and street musicians, and the place and importance of street music in the urban area inside the community will be determined. By this way, the relationship between this style of representation on the street, which we have often passed by, and the society will be emphasized, and the invisible sides of this relationship will be tried to be revealed in this documentary film.