Tiroid nodüllerine yaklaşımda ultrasonografi, ince iğne aspirasyon biyopsisi kontrastlı boyun bilgisayarlı tomografi ve difüzyon ağırlıklı manyetik görüntülemenin karşılaştırılması
The comparison of fine needle aspiration biopsy, thyroid ulratrasonography, contrast computer tomography and diffusion weigh magnetic resonanace imagination in evaluation of thyroid nodules
  1. Tez No: 659944
  2. Yazar: OSMAN HALİT ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Amaç: Tiroid odüllerine yaklaşımda endokrinolog ve cerrahlar arasında birçok noktada farklılıklar mevcuttur. Cerrahlar çoğu zaman benign hastalıklarda dahi invaziv davranırken endokrinologlar ise şüpheli durumlarda dahi konservatif olabilmektedir. Bu çalışmamızda tiroid nodüllerine yaklaşımda benign align ayrımının yapılmasında tiroid ultrasonografi, tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi, kontrastlı boyun bt ve difüzyon ağırlıklı manyetik görüntülemenin sensitivite ve spesifitelerini ortaya koyarak birbirleriyle karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 2009 – 2011 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği'nde yürütüldü. Daha once tiroid ya da herhangi bir boyun cerrahisi geçiren hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalar endokrinologlar tarafından cerrahi için yönlendirilen hastalardan seçildi. Hastaların tiroid ultrasonografisileri ekojenite durumu, kalsifikasyon, halo varlığı/yokluğu, boyutun 20 mm'den büyük /küçük oluşu, natürün kistik / solid oluşuna göre gruplara ayrıldı. Kontrastlı Boyun Bilgisayarlı Tomografideki bulgular ise heterojenite/homojenite, kontarst tutma/tutmama, ve intensite durumuna göre gruplandı. Difüzyon Ağırlıklı Manyetik Rezonans Görüntülemede ise difüzyon ksıtlılığı olup olmaması değerlendirildi. İncec iğne biyopsi sonuçları benign/malign olarak gruplandı. Bu gruplar postoperatif olarak histopatoloji ile kıyaslanarak bu testlerin malign/benign ayrımı yapmasındaki sensitivite ve spesifiteleri ortaya kondu. Bulgular: Çalışmaya 34 kadın, 4 erkek olmak üzere toplam 38 hasta dahil edildi. TUSG'de boyutun >20mm olmasının sensitivitesi ve spesifitesi sırasıyla %80 - %14; kalsifikasyonun sensitivitesi ve spesifitesi sırasıyla %60 - %75 bulundu. KBBT'de kontrastlanmanın sensitivitesi ve spesifitesi sırasıyla %10, %85; anormal intensitenin sensitivitesi ve spesifitesi sırasıyla %10, %53saptandı. TİİAB'ın sensitivitesi ve spesifitesi sırasıyla %30 - %96 bulundu. DMRG'nin sensitivitesi ve spesifitesi sırasıyla %20 - %75 olarak saptandı. Sonuç: Bu bulgulara göre en sensitif grup TUSG'de boyutun >20mm olması iken en spesifik grup TİİAB'ın malign raporlanması bulundu. Kontrastlı boyun BT ve DMRG'nin sensitivite ve spesifiteleri rölatif olarak düşük kaldı. TUSG ve TİİAB'ın birlikte değerlendirilmesinin yüksek spesifite ve sensitivite sağlarken KBBT ve DMRG bulgularından daha iyi sonuç verdiği saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: There are differences in evaluation and management of thyroid nodules between endocrinologists and surgeons. Surgeons may sometimes behave more aggressively in benign nodules while the endocrinologists may be more conservative although in suspicious nodules. The aim of this study is to determine and compare the sensitivity and specificity of Thyroid USG, Contrast Computed Tomography, Fine Needle Aspiration Biopsy and Diffusion Weighed Magnetic Resonance Imaging. Materials and Methods: This study was carried out in İstanbul Medeniyet University Goztepe Training and Research Hospital, ENT department. The patients who had prior history of neck surgery were excluded. Gland echogenity, nodule size of >20mm, nodule nature, existence of calcifications and halo were noted in TUSG. Contrast CT was grouped according to heterogeneity/homogeneity, contrast enhancement and intensity. In diffusion weighed MRI existence of intensity was noted. Benign/malign pre diagnosis of FNAB was grouped. These groups were compared to each other according to final histopathological diagnosis postoperatively. Results: 34 women, 4 men total of 38 patients were included. The sensitivity and specificity of nodule size >20 mm were %80 - %14, the sensitivity and specificity of calcifications were %60 - %75 respectively in TUSG. The sensitivity and specificity of contrast enhancement were %10 - %85, the sensitivity and specificity of abnormal intensity in contrast CT were %10 – %53 respectiveley. The sensitivity and specificity of nodule according to FNAB were %30 - %96 respectiveley. The sensitivity and specificity of nodule intensity were %20 - %75 respectively in diffusion weighed MRI. Conclusion: The most sensitive group is the nodule size >20mm, while the most specific group is FNAB according to our study. The sensitivity and specificity of contrast CT and diffusion weighed MRI were low relatively. In management of thyroid nodules the combinative evaluation of FNAB and TUSG findings have high sensitivity and specificity rates according to contrast CT and diffusion weighed MRI.