Tiroid nodüllerinde malignite riskini öngörmede amerikan radyoloji derneği-TIRADS skorlama sisteminin validasyonu ve gözlemciler arası uyumun belirlenmesi
Validation of american college of radiology-TIRADS scoring system in prediction of the malignity risk in thyroid nodules and evaluation of interobserver variability
  1. Tez No: 659957
  2. Yazar: BURÇİN AĞRIDAĞ ÜÇPINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÖZEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç : Tiroid nodülleri tiroid patolojilerinin büyük kısmını oluşturmaktadır. Tiroid nodüllerinin küçük bir kısmı malign özelliktedir ve bu oran literatürde %7 ile %15 arasında bildirilmiştir. Bu aşamada, klinik olarak anlamlı olmayan nodüllerin ileri tetkiki gerekli olmayan biyopsilere ve cerrahi girişimlere yol açmaktadır. Bu nedenle; tiroid nodüllerinin US değerlendirmesinde, nodülün belirli sonografik özelliklerine göre farklı risk skorlama sistemleri geliştirilmiştir. ACR-TIRADS skorlama sistemi tiroid nodüllerinde malignite riskini hesaplayan bir skorlama sistemidir. Çalışmamızda, tiroid nodülü bulunan hastalarda, sonografisi elde olunan, ve sonrasında İİAB ya da cerrahi patoloji sonucu bilinen nodüller için ACR-TIRADS'ın validasyonunu gerçekleştirmeyi ve ACR-TIRADS kategori sistemi için gözlemciler arası uyumu belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza; Eylül 2015- Mart 2020 arasında tiroid sonografisi elde olunan ve tiroid nodülü nedeniyle ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB) uygulanan veya subtotal/total tiroidektomi operasyonu geçiren final patoloji raporu elde olan 490 hasta ve toplamda 500 tiroid nodülü değerlendirildi ve dışlama kriterleri uygulandıktan sonra 413 olgu çalışmaya dahil edildi. Dahil edilen olgular ACR-TIRADS skorlama sistemine göre iki farklı radyolog tarafından değerlendirildi.Hastaların demografik verileri, nodüllerin konsensus ACR-TIRADS kategorileri ve kategorilerin malignite oranları, nodüllerin sonografik özelliklerine dayalı ACR-TIRADS alt kategorilerinde gözlemciler arası uyum oranları, malignite öngörmede ACR-TIRADS'ın tanısal performansı ve kategoriler arası eşik değeri hesaplandı ve kıyaslandı. Bulgular: Çalışmaya katılan 413 hastanın tiroid nodülleri, 199' u benign, 214'ü malign olarak kategorize edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Thyroid nodules constitute a vast majority of thyroid pathologies. Small percentage of thyroid nodules have malignant characteristics and this percentage has been stated as 7-15%, in the literature. Thus, nodules which are clinically insignificant and do not need further evaluation cause unnecessary biopsies and surgical procedures. To overcome this situation, different risk scoring systems were developed for sonographic examination, according to the characteristics of thyroid nodules. ACR-TIRADS is a scoring system, which was developed to estimate the likelihood of malignity in thyroid nodules. In this study, we aimed to evaluate the validity and interobserver variability of ACR-TIRADS scoring system, by investigating final pathologies of sonographically detected and biopsied or surgically resected thyroid nodules. Materials and Methods: Between September 2015 and March 2020, 490 patients, with a total number of 500 thyroid nodules, who had a thyroid sonography and had a fine needle aspiration biopsy (FNAB) or subtotal / total thyroidectomy operation for thyroid nodules were evaluated. After applying the exclusion criteria, 413 cases were included in the study. Thyroid nodule sonographic features of the patients included in the study were evaluated by two different radiologists according to the ACR- TIRADS scoring system. Radiologists were blinded to FNAB or final surgical pathology results during the nodule evaluation process. Demographic data of the patients, consensus ACR-TIRADS categories of nodules and malignancy rates of the categories, interobserver agreement rates in the ACR-TIRADS subcategory based on the sonographic characteristics of the nodules, diagnostic performance of ACR- TIRADS in predicting malignancy, and the inter-category threshold value were calculated and compared. Results: Among 413 patients included in the study, 199 patients had benign and 214 patients had malignant thyroid nodules.