Miyoma uteri tanılı hastalarda serum ileri glikasyon ürünleri düzeyinin ölçülmesi
Measuring the level of serum advanced glycation end products in patients with a diagnosis of myoma uteri
  1. Tez No: 659968
  2. Yazar: ZELAL AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
AMAÇ: Leiyomiyoma (miyom, fibroid) reprodüktif dönemdeki kadınların %30 unda tespit edilen uterusun iyi huylu tümörüdür. Bu tümörler çoğunlukla asemptomatik olarak bulunurlar ve semptomatik seyrettiğinde kadınların hayat kalitesini düşüren önemli bir halk sağlığı problemidir. Uterin miyomlarının etyolojisinde net bir durum bulunamamıştır. Obezitenin miyom insidansını arttırdığı gösterilmiştir. İleri glikasyon son ürünleri (AGE), besinlerde termal maruziyet veya depolama aşamalarında enzimatik olmayan esmerleşme olarak bilinen durumlarda Maillard Reaksiyonu ile oluşan ürünlerdir. Glikotoksin olarak adlandırılan bu ürünler insülin direnci, diyabet, ateroskleroz, romatoid artrit, polikistik over sendromu (PCOS) gibi birçok hastalığın etyopatogenezinde rol oynarlar. Çalışmamızın amacı miyomu olan kadınlarda, diyetle alınan besinsel glikotoksinlerin kan serum miktarı ile miyom varlığı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. GEREÇ ve YÖNTEM: Ocak 2021 ve Şubat 2021 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi jinekoloji polikliniğine başvuran ve ilk kez miyoma uteri tanısı almış reprodüktif dönemdeki 31 hasta ile miyoma uterisi olmayan 30 hastanın kan serum örnekleri alındı. Hem çalışma grubu hem de kontrol grubundaki hastaların bilinen hastalık öyküsü, ek jinekolojik hastalık bulgusu, son 1 yıl içerisinde hormon kullanımı ya da glikotoksin tedavinde kullanılan (antihipertansif ilaç, statin vb.) ilaç hikayesi olmaması ve oksidatif strese neden olabilecek sigara öyküsü yoktu. BULGULAR: Çalışma hastalarının yaş ortalaması 38,7±4,3, kontrol grubunun yaş ortalaması 36,3±5,4 saptandı ve gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p=0.06). Çalışma grubundaki hastaların vücut kitle indeks ortalaması 27 (21-39), kontrol grubundaki hastaların 28 (18-38) olup gruplar arasında anlamlı fark yoktu (p=0,84). Çalışma grubunda kütle bazlı ölçülen AGE ortalama olarak 103,4±26,2 ng/ml, kontrol grubunda 94,5±42,1 ng/ml bulundu ve gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p=0,32). SONUÇ: Kliniğimizde miyoma uteri varlığı ve kan serum AGE düzeyi yüksekliği arasında anlamlı bir fark bulunmadı. Serum AGE yüksekliğinin obeziteye neden olduğu gösterilmiş olmasına rağmen, obezitenin etyopatogenizde rol aldığı gösterilen miyom varlığı ile serum AGE düzeyi arasında çalışmamız sonucunda ilişkili bulunmadı. ANAHTAR KELİMELER: leiyomiyoma, miyoma uteri, ileri glikasyon son ürünleri (AGE),
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Leiomyoma (myoma, fibroid) are benign tumours of the uterus detected in 30% of women in the reproductive age group. These tumours are mostly asymptomatic but when they are symptomatic, they constitute an important public health problem that significantly reduces the quality of life of women. There is no clear condition that can be explained etiologically in uterine fibroids. Obesity has been shown to increase the incidence of fibroids. Advanced glycation end products (AGE) are products formed by the Maillard Reaction in settings known as thermal exposure or non-enzymatic browning during storage in food. These products, called glycotoxins, play a role in the etiopathogenesis of many diseases such as insulin resistance, diabetes, atherosclerosis, rheumatoid arthritis, polycystic ovary syndrome (PCOS). The aim of this study is to show whether there is a relationship between the amount of dietary glycotoxins in the blood serum and the presence of fibroids in women with fibroids. MATERIALS and METHODS: Blood serum samples were collected from 31 patients who were admitted to the gynaecology outpatient clinic of Health Sciences University Hamidiye Medical School, Istanbul Kanuni Sultan Suleyman Health Training and Research Medical Center between January and February 2021 for any reason and were diagnosed with myoma uteri for the first time and from 30 patients without myoma uteri. Patients in both the study group and the control group have no known disease history, additional gynaecological disease findings, history of hormone use in the last year, and smoking history that may cause oxidative stress. RESULTS: The mean age of the study group patients participating in the study was 38.7±4.3 years and the mean age of the control group was 36.3±5.4 years, with no significant difference between the groups (p=0.06). The mean body mass index of the patients in the study group participating in the study was 27 (21-39) compared to 28 (18-38) in the patients in the control group, with no significant difference between the groups. KEYWORDS: Leiomyoma, myoma uteri, advanced glycation end products (AGE)