Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between Niğde Ömer Halis Demir University students physical activity levels and quality of life
  1. Tez No: 659969
  2. Yazar: EDA ENİŞTE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RÜÇHAN İRİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi öğrencilerinin fiziksel aktivite düzeyleri ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışamaya, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesinde farklı yüksekokullar içinden erkek ve kadın şeklinde Beden Eğitimi ve Spor YO 150 öğrenci, Yabancı Diller YO 88 öğrenci ve Sağlık Bilimleri YO 76 öğrenci olmak üzere toplam 314 öğrenci katılmıştır. Katılımcıların fiziksel aktivite düzeyleri geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları Öztürk (2005) tarafından yapılan Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi'nin (IPAQ) kısa formu ile yaşam kalitesi seviyeleri geçerlilik ve güvenirlik çalışmaları Koçyiğit, Aydemir, Ölmez'in (1999) yaptığı Yaşam Kalitesi (SF36) Ölçeği kullanılarak belirlenmiştir. Verilerin analizinde SPSS 22.0 paket programı kullanılmış olup, cinsiyet grupları arasındaki farklılığın belirlenmesinde bağımsız örneklem t-testi, bölümler arasındaki farklılığın belirlenmesinde tek yönlü varyans analizi, çoklu karşılaştırma Tukey testi kullanılmıştır. Fiziksel aktivite düzeyleri ile yaşam kalitesi ölçeği puanları arasındaki ilişkilerin belirlenmesinde korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the physical activity levels and quality of life of Niğde Ömer Halisdemir University students. A total of 314 students, consisting of 150 male and female Physical Education and Sports High School students, 88 students in Foreign Languages School and 76 students in Health Sciences School, participated in the study at Niğde Ömer Halisdemir University. The validity and reliability studies of the physical activity levels of the participants were conducted by Öztürk (2005), the short form of the International Physical Activity Questionnaire (IPAQ) and the validity and reliability studies of the quality of life levels of the Quality of Life (SF36) Scale by Koçyiğit, Aydemir, Ölmez (1999) It was determined using. The SPSS 22.0 package program was used in the analysis of the data, and the independent sample t-test was used to determine the difference between gender groups, one-way analysis of variance and multiple comparison Tukey test was used to determine the difference between the departments. Correlation analysis was used to determine the relationships between physical activity levels and quality of life scale scores.