Erken tavuk embriyolarında metilprednizolon'un orta hat kapanmasına etkisi
Effect of metilprednisolone on middle line closure in early chicken embryos
- Tez No: 659970
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT YILDIZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada nöroşirürji kliniklerinde kortikosteroid bir ajan olarak geniş endikasyon alanı olan metilprednizolon'un farklı dozlarda civciv embriyolarında orta hat kapanmasına etkisini göstermeyi amaçladık. Yöntem: Bu çalışma Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Hastanesi Anatomi ve Histoloji laboratuvarında yapılmıştır. Afyon Kocatepe Üniversitesi Hayvan Etik Kurulu'nun 06.05.2020 tarihli 49533702/257 sayılı kararı ile gerçekleştirildi. 100 adet White Leghorn cinsi yumurtalar kullanılarak 4 grup oluşturuldu (n=25). Farklı dozlarda metilprednizolon, subblastodermik alana enjekte edildi. Kontrol grubuna herhangi bir ajan verilmedi. Embriyolar 72 saat tespit solüsyonunda bekletildikten sonra polilizin kaplı lamlara alındı. Uygun prosedürde hazırlanan kesitler AgNOR boyamasına tabi tutuldu. Numuneler, bir görüntü analiz sistemi kullanılarak ışık mikroskobu altında değerlendirildi. Örnek başına 25 nükleer AgNOR protein görüntüsü değerlendirildi. Çıkan sonuçlar istatiksel olarak değerlendirildi. Bulgular: Gruplar değerlendirildiğinde metilprednizolon'un artan dozlarda uygulanması ile embriyolarda orta hat kapanma defektinin arttığı gözlendi. Sonuç: Metilprednizolon'un civciv embriyolarında orta hat kusurlarına yol açtığı düşünülmektedir. Ancak ileri araştırma önerilir
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to show the effect of methylprednisolone, which has a wide indication as a corticosteroid agent in neurosurgery clinics, on midline closure in chick embryos at different doses. Method: This study was conducted in the Anatomy and Histology Laboratory of Afyonkarahisar Health Sciences University Hospital. It was carried out with the decision of Afyon Kocatepe University Animal Ethics Committee dated 06.05.2020 and numbered 49533702/257. 4 groups were formed by using 100 White Leghorn eggs (n = 25). Different doses of methylprednisolone were injected into the subblastodermic area. No agent was given to the control group. Embryos were kept in fixation solution for 72 hours and then placed on polylysin coated slides. Sections prepared in the appropriate procedure were subjected to AgNOR staining. The samples were evaluated under a light microscope using an image analysis system. 25 nuclear AgNOR protein images were evaluated per sample. The results were evaluated statistically. Results: When the groups were evaluated, it was observed that the midline closure defect increased in embryos with increasing doses of methylprednisolone. Conclusion: Methylprednisolone is thought to cause midline defects in chick embryos. However, further research is recommended