Moscow's space strategy in a changing global context
Değişen küresel bağlamda Rusya'nın uzay stratejisi
  1. Tez No: 660004
  2. Yazar: OLGU ATÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu tez, Soğuk Savaş dönemindeki uzay girişimlerinde ve Sovyetler Birliği'nin dağılmasının ardındaki dönemde, uzay faaliyetlerinin amaç ve önceliklerindeki küresel bağlamdaki değişime odaklanarak Moskova'nın uzay çalışmalarına yaklaşımını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu tez, diğer ülkelerde uzay alanındaki eğilimleri ve teknolojik geliştirmeleri de araştırmaya odaklanıyor ve olayların seyrini Moskova'nın uzay stratejisini şekillendiren politik ve ekonomik faktörler açısından değerlendiriyor. Bu tez, Moskova'nın Sovyetler Birliği'nin kurmuş olduğu uzay endüstrisinin önemli bir bölümünü kurtarabildiğini iddia etmektedir. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri ve Çin ile karşılaştırıldığında, Rusya'da uzay endüstrisinin yetersiz finansmanı, hem ticari hem de bilimsel açıdan iddialı uzay görevlerinin eksikliği, Moskova'nın uluslararası arenadaki uzay gücü konumunun ve küresel uzay gücü konumunun ve gelişen küresel uzay pazarındaki rekabetçiliğinin azaldığı fikrine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to study the Moscow's perspective in space ventures in the Cold War and following the post-Soviet era by focusing on the change of global context in the goals and priorities of space activities. This thesis also focuses on exploring the trends and technological developments in field of space in other countries and evaluates the course of events in terms of political and economic factors that shapes the Moscow's space strategy. This thesis argues that, Moscow was able to save a significant portion of the space industry assets from the Soviet Union. However, in comparison to United States and China, low funding of space industry in Russia and the lack of both commercial and scientific-technical ambitious tasks leads the erosion of Moscow's space power position in international arena and commercial attractiveness in the growing global space market.