Modern değerler eğitimi ile İslâmî değerler eğitiminin mukayesesi
Comparison of modern values education and İslamic values education
  1. Tez No: 660005
  2. Yazar: SİNAN LEVENT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Değer, insanın varlığa ve olaylara bakışını ve algılayışını etkileyen en önemli etkenlerden biridir. Değerleri algılama biçimlerindeki farklılıklar, olguların, olayların ve davranışların farklı yorumlanmasının temel nedenidir. Her Eğitim sistemi kendi değerlerini benimsemiş bireyleri yetiştirmeyi hedeflediğinden değerler, eğitilenlerin eğitimlerindeki temel dinamikleridir. Modern değerler Eğitiminin fikri altyapısı ilgili düşünürlerin görüşlerine ve siyasi ortama bağlı olmaktadır. Bu bağlamdaki düşünürlerin görüşleri ile siyasi ortamı bilmek önem arz etmektedir. İslami değerlerin fikri alt-yapısı, vahye ve Hz Muhammed'e dayanmaktadır. Her iki eğitim sisteminin değer kaynaklarına ve fikri alt yapılarına bağlı, iki eğitim sistemi arasındaki temel farklar ve bu farkların sonuçları ile benzer yönleri ortaya çıkmaktadır. Bu durumun ortaya konulması, İslami değerler eğitimi ve din eğitimi bilim dalı için önem arz ettiğinden konumuz gereği çalışmamızda İslami değerler eğitimi ile Batı değerler eğitiminin üze-rinde durulmaktadır. Ayrıca her iki eğitim sisteminin değerler fikir alt yapılarının dayandığı kaynaklar ve kişiler dile getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Value is one of the most important factors that affect people's perception and perception of existence and events. Differences in the way they perceive values are the main reason for the different interpretation of facts, events and behavior. Values are the basic dynamics in the education of the trainees, as each Education system aims to raise individuals who have adopted their own values. The intellectual infrast-ructure of Modern Values Education depends on the views of the relevant thinkers and the political environment. It is important to know the opinions of the thinkers and the political environment in this context.The intellectual infrastructure of Islamic values is based on revelation and the Prophet Muhammad. The main differences between the two education systems based on the value sources and intellectual inf-rastructures of both education systems and the consequences of these differences emerge. As this subject is important for the discipline of Islamic values education and religious education, our study focuses on Islamic values education and Western va-lues education. In addition, the values and the sources on which the education sys-tems of both education systems are based are expressed.