Şantiyelerde iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları
Occupational health and safety applications on constructi̇on sites
  1. Tez No: 660021
  2. Yazar: SAİD CİHANGİR KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Şantiyeler çalışma koşulları bakımından en tehlikeli alanların başında gelmektedir. Bu sebeple, iş kazalarının meydana gelme ihtimalinin de oldukça yüksek olduğu bilinen bir gerçektir. İnşaat sektörünün temelini oluşturan şantiyelerde meydana gelen iş kazalarının önlenmesine yardımcı olabilecek bir çalışma elde etmek amacıyla yürütülen bu tez çalışmasında, öncelikle Sivas ilindeki şantiyelerde meydana gelen iş kazası verileri alınıp detaylı istatistiksel çalışmalar yapılarak sonuçlar grafiksel olarak gösterilmiştir. Daha sonra, çeşitli şantiyeler ziyaret edilerek iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin yönetmeliklere uygun olup olmadığı incelenmiştir. Bu araştırmalar sonucunda, şantiyelerdeki iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları açısından mevcut durum ve şantiyelerde alınacak önlemler hakkında farkındalığın artması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Construction sites are one of the most dangerous areas in terms of working conditions. For this reason, it is a known fact that the probability of work accidents is very high. In this thesis study, which is carried out in order to obtain a study that can help prevent occupational accidents occurring in the construction sites, which form the basis of the construction sector, firstly, the occupational accident data that occurred in the construction sites in Sivas was taken and detailed statistical studies were made and the results were shown graphically. Afterwards, various construction sites were visited and it was examined whether the occupational health and safety measures comply with the regulations. As a result of these researches, it is aimed to increase awareness about the current situation in terms of occupational health and safety practices at construction sites and measures to be taken at the construction sites.