Şantiyelerin iş güvenliği performans analizi
The occupational safety performance analysis of construction sites
  1. Tez No: 152136
  2. Yazar: ONUR YETKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET UĞUR MÜNGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
ŞANTİYELERİN İŞ GÜVENLİĞİ PERFORMANS ANALİZİ ÖZET Bu çalışmada, Türkiye'de aktif olarak faaliyet gösteren inşaat firmalarının iş güvenliği konusundaki performanslarının matematiksel olarak ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, görüşme yapılan her firmanın faaliyette olan en az bir şantiyesi incelenmiş ve buna yönelik farklı anket çalışmaları, o şantiyedeki birinci dereceden sorumlu kişilere uygulanmıştır. Bu anket çalışmalarından en önemlisi ve konunun ana teması olan“İş Güvenliği Performans Değerlendirme Anketi”dir. Bu anket çalışması uluslararası iş güvenliği organizasyon ve uygulama kriterleri göz önünde tutularak hazırlanmıştır. Bu çalışma toplam 51 şantiye'de uygulanmıştır. Bunların arasında her tipte ve her boyutta yapı bulunmaktadır. Bu da, değerlendirme açısından daha olumlu sonuçların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. Toplanan tüm veriler ( toplam 58 anket ) bilgisayar ortamında istatistiksel olarak değerlendirilmiş, faktör ve kümeleme analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar beklendiği gibi olmuş ve sonuçlar, rakamsal açıdan, belirli kriterlere göre yorumlanmıştır. Bunun sonucunda, firmaların iş güvenliği performansı ile ilgili genel bir değerlendirme yapılabilmiştir. Anket çalışmalarında bir diğeri“Şantiye Yaşam Koşullan Anketindir. Bu çalışma da, iş güvenliği performans anketinin uygulandığı tüm yerlerde uygulanmıştır. İş güvenliği uygulamalarının yam sıra, yaşam koşullarının da iş performansı ile doğrudan ilgili olduğu düşünülerek, böyle bir çalışma yapılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen veriler de yüzde paylarına göre değerlendirilmiştir. Son anket çalışması da ”Şantiye Risk AnalizTdir. Şantiyelerde meydana gelmesi olası kaza tiplerine göre alınması gerekli önlemler gruplar halinde belirtilmiş ve gidilen şantiyelerde bu önlemlerin uygulanıp uygulanmadığı araştırılmıştır. Her kaza tipinin tehlike katsayılarına göre her şantiye için toplam bir tehlike puanı hesaplanmış ve buna göre o şantiyenin tehlike puanı belirlenmiştir. Bu sayede, her şantiyenin güvenlik derecesi hakkında yorum yapmak mümkün olmaktadır. Bu çalışmaların yanında, iş güvenliği kapsamında gerekli bilgiler de tez çalışması içinde yer almaktadır. Öncelikle İş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda açıklayıcı bilgilerin olduğu ve konuyu birçok yönden ele alan giriş bölümü hazırlanmıştır. Üçüncü bölümde, iş güvenliği ve işçi sağlığı ile ilgili olmak üzere, ülkemizdeki kanun ve tüzüklerdeki maddeler belirtilmiş, devlet denetimleri ile ilgili kısa bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde uluslar arası iş güvenliği organizasyon kuruluşları ve bunların uygulamaları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde İş Kazaları ile ilgili genel bilgiler kaza tipleri, son yıllarda ülkemizde olan kaza istatistikleri verilmiş ve gerçek kaza olaylarının analizleri yapılmıştır. Anket çalışmaları ile ilgili bilgi ve analiz altıncı bölümde, sonuçlar ve yorumlar da yedinci ve son bölümde yer almaktadır. xıHazırlanan bu çalışmanın ülkemizdeki iş güvenliği gerçeğini yansıtması amaçlanmıştır. Bununla beraber iş güvenliği ile ilgili çok yönlü bilgiler verilmeye çalışılmıştır. Hem teorik bilgiler, hem de pratik çalışma sonuçlan birleştirilmiştir xıı
Özet (Çeviri)
THE OCCUPATIONAL SAFETY PERFORMANCE ANALYSIS OF CONSTRUCTION SITES SUMMARY In this thesis, to measure numerically the occupational safety performance of the construction firms working active in Turkey, is purposed. In this connection, at least one construction site of the firms that were interviewed with, were examined and oriented towards to this, different kinds of polls were took to the authorized persons. The most important one of these, polls is upon the“Occupational Safety Performance Determination Questionare”. This questionare study were prepared by considering the international occupational safety organization and application criteria. This study were applied to 51 construction sites. Among these, all sorts and sizes are existed. This provides to expose more affirmative results about determination point of view. All data that were collected (totally 58 questionares), were determined statistically on computer, factor and cluster analyses were performed. The results came out as they were expected and they were interpreted numerically according to specific criteria. As a result of this study, a common evaluation could be made about the occupational safety performance of the firms. Another one of these questionares is upon the“Living Conditions on the Construction SiteQuestionare”.This study were applied to nearly all the construction sites that the occupational safety performance questionare were applied to. Along with occupational safety practices, through the thought of that living conditions are directly concerned with work performance, this kind of study were made. The data that were collected from this study, were evaluated by their percentages. The last one of these questionares is on the“Risk Analysis of The Construction Site”. The preventive measures of the accident types that are probably occured on construction sites, were listed and grouped by accident types and investigated if the preventive measures were applied or not on the construction sites that were visited. According to the danger coefficients of the accident types, a total danger score were enumerated for all the construction sites and by the result of this, the danger point of all the construction sites were evaluated. In this case, it is possible to make an explanation about the danger level of each construction site. Besides these studies, the necessary information about occupational safety are included in the thesis. First of all, a part that consider the subject from many sides and includes explanatory information about occupational safety and labor health, is prepared (second part). In the third part, the laws and regulations of our country about work safety and labor health are given. Also given short information about government inspections. In the fourth part, information about the international Xllloccupational safety organizations and paractices_of them are given. In the fifth part, a general information about work accidents, accident types and the statistics of accidents of recent years in our country are included. The analysis of true accident events were made. The information about the questionares and the analysis of these are included in the sixth part. The results and interpretations of the analysis are included in the seventh and the last part. The purpose of this study is to find out the occupational safety reality in our country. Besides this, many-sided information about occupational safety is tried to be given. Both theoretical knowledge and the results of practical study are associated. xiv