Okul öncesi 60-72 aylık çocukların dikkat becerilerinin materyal ile geliştirilmesi
Developing attention skills of preschool 60-72 months old children with material
  1. Tez No: 660020
  2. Yazar: AYŞENUR ŞENNİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİFE KEBİRE NİLGÜN SARP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırmada 60-72 aylık çocukların dikkat becerilerinin materyal ile geliştirilmesi incelenmiştir. Çalışma grubu 2018-2019 eğitim öğretim yılı, İstanbul Avrupa yakası özel okul öncesi eğitim kurumunda devam eden 60-72 aylık 24 çocuk 12'si deney 12'si kontrol grubu olarak ayrıştırılıp çalışılmıştır. Deney grubuna 6 hafta, haftada 2 gün dikkat becerilerini materyalle geliştirmeye yönelik planlar uygulanmıştır. Kontrol grubundaki 12 çocuk ise okul öncesi eğitim programındaki müfredata devam etmiş hazırlanmış olan program uygulanmamıştır. Veri toplama araçları ise Frankfurter Konsantrasyon Testi (FTF-K), Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi uygulanmış ve araştırmacı tarafından hazırlanan 'kişisel bilgi formu' kullanılmış, ön test ve son test uygulanmıştır. Uygulanan testler verileri SPSS 21 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarındaki çocukların dikkat becerilerini materyalle geliştirmeye yönelik planın dikkat gelişimlerine anlamlı bir farkı test etmek için non-parametrik testlerden Man Whitney U testi uygulanmış ve anlamlılık düzeyi α=0.05. olarak seçilmiştir. Bulgular, Frankfurter Konsantrasyon Testinde de son test sonuçlarında deney ve kontrol grubunda istatiksel anlamda bir artış olduğu görülmüştür. Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi son test sonuçlarının alt başlıklarında el göz koordinasyonu, şekil zemin, şekil sabitliği, mekân konum algısı ve mekânsal ilişkilerin algısı deney grubunun kontrol grubuna oranla istatiksel anlamda artış olduğu görülmüştür. Araştırmanın okul öncesi dikkat becerilerinin materyal ile geliştirilmesi için hazırlanan planlar dikkat gelişimine katkı sağladığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the development of 60- 72 months old children's attention skills through materials. The population of the study consisted of 24 children (experimental: 12, control: 12) who were 60- 72 months old and attending a private preschool in the European side of İstanbul in 2018- 2019. The plans concerning developing the attention skills of the children in experimental group through materials were implemented twice a week for a period of six weeks. However, the current curriculum in the training program was administered in the control group instead of the plans having been prepared. The Frankfurter Concentration Test for Five Years Old Children (FTF- K), Frostig Developmental Test of Visual Perception and 'Personal Information Form' prepared by the researcher were used as data collection tools. The pre- test and post- test were conducted in the study as well. SPSS 21 program was employed to analyse the data. Mann- Whitney U Test, a non- parametric test, was utilized in order to determine whether the plan concerning developing the attention skills of the children in experimental and control groups had a significant effect on the development of attention skills and the level of significance was found α=0.05. In the light of the findings of the study, a statistically significant increase was observed based on the post- test results of Frankfurter Concentration Test in both experimental and control groups. Nevertheless, according to the results of the subtests of Frostig Developmental Test of Visual Perception which were eye- hand condition, figure- ground, form constancy, visual closure and copying, a statistically significant increase was observed in experimental group compared to the control group. As a result, it was concluded in the study that the plans concerning developing the attention skills of the preschool children through materials were effective on the development of attention skills.