İşletmelerde iş güvenliği kültürünün oluşumunda lider üye etkileşiminin etkisi: İnşaat sektöründe bir inceleme
Effects of leader member exchange on the development of occupational safety cultere organizations: A research on construction sector
- Tez No: 409017
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İDİL AYÇA BÜLBÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gediz Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma inşaat sektöründe güvenlik kültürü oluşumuna lider üye etkileşiminin düzeyini belirlemektir. Lider üye etkileşiminde profesyonel saygı, etki, katkı ve vefakarlık boyutları ele alınarak iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapılan uygulamalar incelenmiştir. Araştırma şantiyelerde yer alan ana veya alt yüklenici firmalarla yapılmış, örneklem inşaat sektöründe faaliyet gösteren işveren/vekilini ve iş güvenliği uzmanını/sorumlusunu kapsamıştır. İş kazalarının maliyetlerini göz önüne aldığımızda iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarının önemli olduğu anlaşılacaktır. Bu durumda da en üst kadrodan en alt kadroya kadar tüm çalışanların çalışma ortamlarının ne kadar tehlikeli olduğu, oluşacak bir kaza sonucunda neler olabileceği konusunda yeterli bilince sahip olmaları ve yeterli eğitimle insan sağlığının tüm çalışanlar tarafından da anlaşılacağı bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
This survey is designating the level of interaction between the members who are the leader of the generation of security culture in construction industry. In leader interaction, the dimensions of professional respect, efficacy, contribution and loyalty are handled and the applications related to occupational safety and health are searched. The research has been carried out with the primary and secondary companies and the sample included the employers and their representatives who are working in construction industry and occupational safety specialists or people in charge. When we consider the expenses of the work accidents, it is clear to understand how occupational health and security is important. Then, it is an obvious fact that how the work environment of the staff from the least to the top is in danger and how it is important to be conscious about what can be happened in case of any accident and receiving training.