İnkâr ile kabul arasında bir hak: Eşcinsel bireylerin evliliği
A right in between denial and recognition: Same-sex marriage
- Tez No: 660027
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY UYGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Günümüzde doğal bir hak olarak kabul edilen evlilik, hukuk aracılığıyla bir ilişkinin sosyal ve resmi olarak tanınmasını sağlamaktadır. Bu kabul görme halinin hangi sosyal grupları kapsayacağı başka bir deyişle evlilik hakkının sahibinin kimler olacağı sorusu cevaplandırılırken eşcinsel bireyler, cinsel yönelimleri sebebiyle eşitsiz ve farklı bir muameleye maruz bırakılmaktadır. Söz konusu çalışma, hukuk muhakemesine etki eden değer yargılarını doğru değerlendirme prensipleri rehberliğinde ele alarak insan hakları perspektifinden eşcinsel bireylerin evlenme hakkına sahip olmamasını haklı kılacak makul bir gerekçenin mevcut olup olmadığını sorgulamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Marriage, which is consired to be a natural right, ensure a relationship to be recognized socially and officially by means of law. When the question of which social groups will be included in this public acceptance or in other words who will be the holder of the right to marry is replied, homosexual individuals are subject to unequal and different conditions because of their sexual orientation.Throughout the study it has been questioned whether there is a justified reason for heterosexual and homosexual individuals to be treated unequally in terms of having the right to marry within the frame of human rights perspective and the principles of right evaluation.