Beden kütle indeksinin, depresyon ve aleksitimiyle ilişkisi
Association of body mass index with depression and alexithymia
- Tez No: 660028
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE ÖZÇÜRÜMEZ BİLGİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Literatürdeki Beden Kütle İndeksi (BKİ) ile depresyon arasındaki ilişkiyi inceleyen çalışmalarda pozitif ilişki olduğu ve ilişki olmadığı şeklinde sonuçlar vardır. Bu çalışmada, BKİ'nin depresyon ve aleksitimi ile ilişkili olup olmadığının yanısıra depresyon ile aleksitimi arasında bir ilişki bulunup bulunmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Vücut ağırlığının, boyun karesine bölünmesiyle elde edilen bir değer olan BKİ açısından 3 gruba ayrılan katılımcılar (BKİ=18.5-24.99 olanlar normal, BKİ=25-29.99 olanlar fazla kilolu ve BKİ=30 ve üstü olanlar obez olmak üzere) depresyon ve aleksitimi varlığı bakımından değerlendirilmişlerdir.Katılımcılar Mayıs-2008- Temmuz 2008 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Endokrinoloji Poikliniği'ne başvuran ve TFT'leri normal olan 100 hastadır.Katılımcılara CIDI(depresyon bölümü), BDI ve TADS-26 ölçekleri verilmiştir. Sonuç olarak BKİ ile depresyon arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur.İlişki kadınlarda daha güçlüdür. BKİ ile aleksitimi ve aleksitimi altölçekleri arasında ilişki bulunmamıştır. Depresyon düzeyi ile aleksitimi arasında pozitif ilişki bulunmuştur.Psikosomatik hastalıklar olarak kabul edilen; iskemik kalp hastalığı, gastrit/ülser, hipertansiyon, diabetes mellitus'u olan hastaların aleksitimi puanları, olmayan hastalarla karşılaştırıldığında anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
In the literature there are studies that found positive or negative or no relationship between body mass index and depression.In this study we aimed to search the relationship between depression and alexithymia. We also aimed to search the relationship between depression and alexithymia. Body mass indez is a number that is obtained by dividing body weight (in kilograms) to the square of height( in meters). The subjects are divided into three groups according to their body mass indexes (BMI=18.-24.99 are normal, BMI_25-29.99 are overweight and BMI=30 and bigger are obese). Hundred subject are chosen from the patients who are attended to Başkent UNiversity Hospital's Endocrinology Out-Patient Clinic whose throid function test values are in normal limits. They are examined if they have depression or not and their depression and alexithymia degrees are measured. Th subjects are given CIDI(depression section only),BDI and TAS-26. A positive relationship between body mass index and depression is found. The relationship is stronger in women. No relationship is found between body mass index and alexithymia or alexithymia subscales. A positive relationship is found between depression and alexithymia degree. Alexithymia degrees of the patients who have ischemic heart disease, asthma, gastritis/ulcer, hypertension, diabetes mellitus which are psychosomatic diseases, didn't show significant differences from those who have not hadi these diseases.